معاون وزارت خارجه ایران: «ایالات متحده حاضر شده درباره فروش نفت ایران، نرمش نشان دهد

در همان حال که رهبران ایالات متحده بارها اعلام داشته اند که هدف نهایی آنان به صفر رساندن صادرات نفت ایران است، اکنون معاون وزارت خارجه رژیم اعلام می دارد که ایالات متحده حاضر شده در این زمینه نرمشی از خود نشان دهد. آگاهان می گویند در صورتی که این ارزیابی به عرصه عمل برسد، رژیم ایران امیدوار است حداقل درآمدی از فروش نفت داشته باشد تا بتواند از ورشکستگی مطلق خود جلوگیری کند.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه حکومت با ابراز خرسندی از این وضع، گفت: «طرف آمریکایی برای صدور مجوز فروش نفت ایران انعطاف‌هایی نشان داده است». او درباره نرمشی که ایالات متحده حاضر است نسبت به رژیم ایران نشان دهد، توضیحی نداد.

عراقچی گفت : پس از  برگزاری اجلاس گروه هفت و دیدارهای امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه، با پرزیدنت  ترامپ، ،طرف آمریکایی برای صدور مجوز فروش نفت ایران انعطاف‌هایی نشان داده است که این همان شکافی است که در سیاست فشار حداکثری آمریکا ایجاد شده و همان موفقیتی است که سیاست مقاومت حداکثری جمهوری اسلامی ایران دارد به آن می‌رسد».

عراقچی گفت:  «وقتی که اروپایی‌ها از جمله فرانسه اکنون با ابتکار خود، ترامپ را راضی می‌کند، به این معنا است که فشار حداکثری نتوانسته به اهداف خودش برسد و شکاف در آن ایجاد شده و باید بیایند خواسته‌های ایران را تامین کنند تا ما به اجرای کامل برجام بازگردیم».

 وی افزود: «البته ما مذاکرات سخت و پیچیده‌ای را در پیش خواهیم داشت تا بتوانیم به یک فرمول مشخص برسیم».

معاون وزارت خارجه حکومت ایران گفت «هیچ چاره دیگری در مقابل اروپایی‌ها و دیگر طرف‌های برجام وجود ندارد.جمهوری اسلامی با قاطعیت نشان داده است که مسیر نقض  تعهدات را ادامه می‌دهد مگر اینکه به خواسته‌هایش برسد و چون آن‌ها اراده ما را به‌طور کامل متوجه شده‌اند، فکر می‌کنم که تلاش آن‌ها هم بر این خواهد بود که یک راه حل و فرمولی پیدا بشود که تهران  هم به بخشی از خواسته‌های خود برسد».

وی افزود : با خروج واشنگتن از برجام  و اعمال سیاست حداکثری علیه تهران ما هم یک سری راهکارهایی در این زمینه اتخاذ کردیم اما از چند ماه پیش ایالات متحده یک بُعد جدید به آن اضافه شد و آن‌ها عزم خود را جزم کردند تا فروش نفت ایران را به صفر برسانند.

عراقچی گفت: «در مقابل این سیاست حداکثری، سیاست حکومت  ایران، سیاست مقاومت و بسیج حداکثری امکانات بوده است و ما این را در حوزه سیاست خارجی با بسیج تمامی امکانات سفارتخانه و نمایندگی‌های‌مان در خارج از کشور انجام دادیم که بتوانیم با این سیاست فشار حداکثری مقابله کنیم».