معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت که کشورش را نمی توان متحد جمهوری اسلامی در سوریه نامید

دیپلمات شماره دو روسیه تأکید کرد که روسیه به تضمین امنیت قوی برای اسرائیل کاملا متعهد است و با اقدامات ستیزه جویانه ایران علیه اسرائیل موافق نیست

معاون وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه ضمن اشاره به اینکه کشورش را نمی توان متحد جمهوری اسلامی در سوریه نامید به تعهد کامل روسیه و امنیت اسرائیل تاکید کرد و اضافه کرد که تهران نیز به خوبی از این امر آگاه است .

سخنان این دیپلمات ارشد روسیه در حالی منتشر شده است که یک روز پیش از آن رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران گفته بود که نقد جدی به روسیه وجود دارد که در زمان حملات اسرائیل به سوریه سامانه پدافند هوایی اس ۳۰۰ خود را غیر فعال می کند.

معاون  آقای لاوروف وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی سی ان ان در مورد اتحاد کشورش با ایران در سوریه گفت چنین کلماتی را در توصیف شرایطی که با ایران هستند استفاده نمیکنم او همچنین افزود روسیه در هیچ شرایطی نمی تواند اهمیت تدابیری را نادیده بگیرد که کشوری مانند اسرائیل برای تامین امنیت  خود اتخاذ می کند .

دیپلمات شماره دو روسیه تأکید کرد که روسیه به تضمین امنیت قوی برای اسرائیل کاملا متعهد است و با اقدامات ستیزه جویانه ایران علیه اسرائیل موافق نیست .

او همچنین افزود روسیه در تلاش محدود کردن نفوذ نظامی و سیاسی ایران در سوریه و دور کردن نیروهای ایران تا ۸۵ کیلومتری مرز سوریه با اسرائیل بود اما سیاست دولت دونالد ترامپ در تجدید تحریم علیه ایران این تلاش روسیه را متوقف کرد.

جمهوری اسلامی و سوریه بر همکاری نظامی بر اساس دعوت دولت  قانونی دمشق برای به کمک مستشاری ایران به ثبات سوریه در جنگ هشت ساله این کشور تاکید کرد دارد.