معاون وزیر بازرگانی ایران: بازسازی سوریه با بودجه های چندین میلیارد دلاری، وظیفه دینی و شرعی ایران است

معاون وزیر صنایع و بازرگانی حکومت ایران، حمید زادبوم، در سخنان گفت که وظیفه دینی و شرعی حکومت اسلامی ایران است که بازسازی سوریه، پس از ویرانی های بسیاری که نتیجه هشت سال جنگ خانگی در آن کشور است یاری برساند. حمید بوم زاد گفت: «عراق و سوریه در سال های جنگ دچار خسارات و ویرانی های گسترده ای شده اند و وظیفه دینی و شرعی حکومت اسلامی ایران است که به آن ها در بازسازی دو کشور یاری های گسترده برساند.

معاون وزیر صنایع در همان حال تایید کرد که درآمده ارز خارجی ایران به علت قطع تقریبا کامل صادرات نفت و کاهش صادرات غیرنفتی بسیار کاهش یافته است. او توضیح نداد، در شرایطی که ایران با کمبود شدید ارز خارجی روبرو می باشد و فقر و محنت در داخل کشور به سرعت گسترش می یابد، حکومت چگونه خواهد توانست هزینه های چندین میلیارد دلاری بازسازی ویرانی های سوریه و عراق را به دوش بگیرد.

حمید زادبوم، درباره مشکلات مالی و اقتصادی خود ایران، از جمله گفت که صادرات غیرنفتی در یک سال اخیر ۳۸ درصد کاهش یافته است و در حال حاضر چند کشور معدود هستند که به خرید کالا و خدمات از ایران ادامه می دهند. نام این کشورها، چین، افغانستان، عراق و پاکستان و چند کشور دیگر اعلام گردید که میزان مصرف آن ها کم است و به کالاهای ایرانی، تنها به علت پایین بودن بهای آن استقبال می کنند و از پایین بودن کیفیت آن شکایات بسیار دارند.

پیشتر، یک وزیر کابینه ایران اعلام کرده بود که ارسال مصالح ساختمانی به سوریه آغاز شده است، ولی او درباره نوع آن توضیحی ندارد.

معاون وزارت صنایع و معدن، حمید زادبوم که با شبکه تلویزیونی “العالم” وابسته به حکومت ایران سخن می گفت، توضیح نداد که چرا کمک به سوریه یک وظیفه شرعی می باشد و آیا یاری رسانی به خود ملت ایران، از ارجحیت برخوردار نیست؟

یادآوری می شود که حافظ اسد پدر حاکم کنونی سوریه، حدود شصت سال پیش، رژیم کنونی را بر حسب ایدئولوژی حزب بعث عربی برپا ساخت که اساس آن، جلوگیری از دخالت دین در دولت و رعایت اصول سکولار و سوسیالیستی می باشد و از وحدت جهان عرب سخن می گوید.

همچنین یادآوری می شود که رژیم حزب بعث سوریه، هنوز در مورد حق حاکمیت ایران بر جزایر تنب و ابوموسی، همیشه علیه ایران و به سود امیرنشین ها رای می دهد.

گفته می شود علت آن که حمید زادبوم پابرجا نگه داشتن رژیم کنونی سوریه را یک وظیفه شرعی می داند آن است که رژیم ایران می کوشد خاک سوریه به پایگاهی برای تعرض جنگی علیه اسرائیل مبدل سازد.