معاون وزیر بهداشت، در پاسخ به ادعای جنگ بیولوژیکی خامنه ای: «خود آمریکا هم آسیب دیده است»

   دکتر رضا ملک‌زاده، افزود: «باید هشیارانه‌تر عمل می‌کردیم. فکر می‌کنم قدری تاخیر در اعلام داشتیم به دلیل اینکه اطلاع نداشتیم»

پس  از آنکه علی خامنه‌ای به “احتمال حمله‌ بیولوژیکی بودن کورونا” اشاره کرد، رضا ملک‌زاده، معاون وزیر بهداشت، در یک برنامه تلویزیونی تصریح کرد: «برآوردهایی که ما داریم واقعا این‌طور نیست. اینکه آیا جنگ بیولوژیک آمریکا بوده، خواهید دید خود آمریکا بیش از همه از این ویروس آسیب می‌بیند».

دکتر ملک زاده گفت:  ایران به دلیل تشخیص ندادن ویروس کورونا گسترش آن را دیر متوجه شده و اعلام کرده است. او می‌گوید که احتمال دارد تا ۷۰ درصد مردم به ویروس کورونا مبتلا شوند.

دکتر رضا ملک‌زاده، افزود: «باید هشیارانه‌تر عمل می‌کردیم. فکر می‌کنم قدری تاخیر در اعلام داشتیم به دلیل اینکه اطلاع نداشتیم».

وی در تایید  انتقال ویروس کورونا از چین به ایران گفت : «ما ارتباطات مفصلی با چین داشته و داریم و هم اکنون هم  رفت‌وآمدهای زیادی داریم ، وقتی در چین دیر اعلام می‌شود، این ویروس وارد ایران می‌شود و در این مدت به عنوان آنفلوآنزا در نظر گرفته می‌شود. ما این بیماری تنفسی را به خصوص در قم و در برخی شهرهای دیگر داشتیم و همه آنها را به حساب آنفولانزا گذاشتیم، تا موقعی که نزدیک به پیک شدیم و چین هم اعلام کرد و تست‌ها و کیت‌های آن وارد ایران شد توانستیم اعلام کنیم.»

پیشتر دکتر محمد مولایی،اولین ‌ پزشکی  که در پی مرگ برادرش در ۱۵ بهمن ماه در قم به اطلاع‌رسانی درباره وجود کورونا در ایران به وزارت بهداشت اطلاع داده و هشدار داده بود ،‌ و در شبکه های اجتماعی نیز به افشاگری پرداخت.

دکتر ملک زاده  گفت: شماری از پزشکان وزارت بهداشت درخواست کردند که مرزها را ببندیم در چندین جلسه این را در دولت مطرح کردند ، اما دولت قادر به اجرای ان نبود و واقعاً نتوانستیم به موقع از این حمایت برخوردار شویم که مرزها را به طور کامل ببندیم. ارتباطات نظامی و اقتصادی و همچنین تعداد زیاد ایرانیان و دانشجویانی ی که در چین بودند باعث این موضوع شد.

وی اشاره ای به پروازهای هواپیمایی ماهان وابسته به سپاه که  برای اوردن سلاح و تسلیحات نظامی در پوشش مسافرتی به چین پرواز دارد نکرد.