معاون وزیر خارجه اوکراین خواستار برقراری عدالت و محاکمه مسئولان سرنگونی هواپیمای اوکراینی شد

یوگنی ینین، معاون وزیر خارجه اوکراین در صفحه فیسبوک‌ خود از گفت‌وگو با بستگان کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی که با موشک‌های سپاه پاسداران کشته شدند، خبرداد و گفت:  «ما هدفی مشترک داریم؛ برقراری عدالت و محاکمه مسئولان این جنایت هولناک».

معاون وزیر خارجه اوکراین همچنین افزود: «ما با استفاده از همه شبکه‌ها و رسانه‌های بین‌المللی وظایف ایران را که فراموش کرده است به آنان  یادآوری می‌کنیم: حصول اطمینان از تحقیقات فنی دقیق و بی‌طرفانه در مورد شرایط فاجعه، تعقیب همه مقامات و کارکنان، بدون در نظر گرفتن مقام و موقعیت آن‌ها، دادن تضمین به اینکه حوادث مشابه در آینده تکرار نخواهد شد و پرداخت غرامت مناسب به بستگان کشته‌شدگان، صرف نظر از ملیت آنها.»

او تاکید کرد: باید عدالت اجرا شود.

یادآور می شود بارها حکومت ایران ادعا کرده که عدالت در باره کسانی که مرتکب این خطای انسانی شده اند اجرا خواهد شد ، از جمله آنان علی فدوی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران‌ بود که وعده داده  بود:  حکم مقصران پرونده شلیک موشک به هواپیمای مسافربری اوکراین،‌ پیش از فرا رسیدن سالگرد این حادثه در دی‌ماه صادر خواهد شد.

در همین راستا مقام‌های اوکراینی نیز گفته بودند که دولت ایران به آنها اعلام کرده بودند  که تعداد متهمان این حادثه شش نفر است. به گفته دادستانی کل اوکراین، مطابق اتهام‌هایی که به این افراد تفهیم شده حداکثر مجازات آنان سه سال حبس بود.

علی فدوی، در ادامه افزوده بود: «قول می‌دهیم که حکم قاضی برای مقصران در سقوط هواپیمای اوکراینی تا پیش از سالگرد این اتفاق ناگوار صادر و دیه و بیمه به نرخ بین‌المللی تا قبل از سالگرد شهادت ایرانیان در هواپیمای اوکراینی به خانواده‌ها پرداخت شود.»

پیشتر نیز روزنامه شرق به نقل از یک مقام دولتی گزارش داد که ۲۰۰ میلیون یورو برای پرداخت غرامت هواپیمای اوکراینی «از صندوق توسعه ملی برداشت خواهد شد.»

در واکنش به این خبر، حامد اسماعیلیون، سخنگوی خانواده کشته‌شدگان هواپیمای اوکراینی، تاکید کرد: «از صندوق توسعه‌ کشور پول برمی‌دارند تا غرامت کثافت‌کاری و جنایت‌ سپاه پاسداران را پرداخت کنند. هم از نان مردم بزنند هم خانواده‌های جان‌باختگان را یک عمر شرمنده‌ مردم کنند.»

هواپیمای مسافربری اوکراینی دی ماه سال گذشته چند دقیقه پس از برخاستن از فرودگاه تهران هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و تمامی ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

مقام‌های حکومت  ایران سرانجام پس از چند روز پنهانکاری، شلیک موشک‌های سپاه پاسداران به این هواپیما را تایید کردند، اما ادعا کردند  که سرنگونی این هواپیما در اثر “خطای انسانی” بوده است.