معاون وزیر خارجه ایالات متحده : حکومت ایران حتی در شرایط تحریم تسلیحاتی هم به نیروهای نیابتی خود سلاح می رساند

دیوید شنکر، معاون وزیر خارجه ایالات متحده در امور خاورمیانه، گفت:  رژیم ایران، که حتی تحت تحریم تسلیحاتی هم فعالیت‌های برهم‌زننده جدی دارد، بعد از برداشته شدن تحریم‌ها به مراتب بدتر خواهد شد.

شنکر در گفتگوی تصویری با موسسه بروکینگز گفت: «ما از این که حمایت لازم برای تمدید تحریم تسلیحاتی فراهم نشد، متاسف شدیم. کاری که حکومت  ایران همین الان دارد انجام می‌دهد، ‌یعنی تسلیحات را به نیروهای نیابتی‌اش در منطقه – چه شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق باشند، و چه حوثی‌ها یا فاطمیون یا حزب‌الله در سوریه یا لبنان – می‌رساند، به واقع غیرقابل درک است.

او افزود: اقدامات حکومت ایران از گروه های تروریستی خود در منطقه به  طور جدی موجب برهم زدن نظم در خاور میانه و جهان شده است آن هم در حالی که آنها همین الان تحریم تسلیحاتی هستند. فقط فکرش را بکنید که وقتی تحریم تسلیحاتی برداشته شود، چه خواهد شد».

معاون وزیر خارجه ایالات متحده گفت: «بعد از آن البته ما از لحاظ اقتصادی به سراغ کشورهایی که [با رژیم ایران ] تجارت تسلیحاتی کنند و به ایران اسلحه بفروشند، خواهیم رفت؛ ولی همچنین به بازگرداندن تحریم‌های [سازمان ملل علیه ایران] ادامه می‌دهیم ».

ایالات متحده پس از همراهی نکردن شورای امنیت برای تمدید تحریم تسلیحاتی حکومت ایران، مکانیسم بازگشت تحریم‌های بین‌المللی را فعال کرد. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، پیشتر تاکید کرد که تحریم‌های ایران از روز ۳۰ شهریور بازخواهد گشت.

امیر حاتمی ، وزیر دفاع حکومت ایران نیز گفته است که با پایان محدودیتهای شورای امنیت اتفاقی که می افتد بخشی از تسلیحات نیز در سبد صادراتی سازمانهای صنایع دفاعی ما قرار می گیرد. محصولات صادراتی ما از گذشته بازارهایی در قاره های آسیا ، آفریقا ، اروپا و آمریکا داشته است و قطعا با رفع محدودیتها بازارها توسعه خواهند یافت.

پاسدار حسین دهقان،  وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران نیز با تاکید بر این که امروز حکومت  اسلامی در زمینه موشکی به سطحی از توان و قابلیت رسیده است که هر بردی را با هر میزان از تخریب کنندگی و با هر میزان از دقت می تواند تولید کند، و به کشورهای منطقه صادر کند.