معاون وزیر خارجه ایران، از سفر نخست وزیر ژاپن به تهران که قصد میانجیگری دارد، با خرسندی سخن گفت

معاون وزیر خارجه ایران، از سفر نخست وزیر ژاپن به تهران که قصد میانجیگری دارد، با خرسندی سخن گفت

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه حکومت  ایران، از سفر میانجیگرانه ی نخست وزیر ژاپن به تهران استقبال کرد و گفت: «ژاپن احتمالا قادر به تفهیم شرایط کنونی به آمریکایی‌ها خواهد بود و امیدواریم سفر شینزو آبه به تهران به کاهش تنش‌ها در منطقه منجر شود». در گزارش های روزهای اخیر گفته شده بود که نخست وزیر ژاپن با این ماموریت از جانب ایالات متحده رهسپار تهران می شود که مقامات حکومت را از وخامت ادامه بحران با ایالات متحده آگاه سازد و بکوشد با میانجیگری خود موجب کاهش تنش شود.

به گزارش  شبکه تلویزیونی “ان اچ کی” ژاپن، عراقچی پیشتر گفته بود که «ایران تمایلی به ورود کشور سوم به میانجیگری میان ایران و آمریکا ندارد » مقامات حکومت ایران در هفته های اخیر چند بار احتمال دیدار نخست وزیر ژاپن از ایران را انکار کرده بودند. ولی اکنون معاون وزارت خارجه رژیم ایران، رسما از آن استقبال می کند.

محمد جواد، ظریف وزیر خارجه رژیم نیز پیشتر گفته بود ایران برای مذاکره با آمریکا نیازی به میانجی ندارد.

منابع خبری در هفته های اخیر گفته بودند که “شش کانال میانجی‌گر” میان ایران و آمریکا فعال شده است که این کانال ها عبارتند از  کشورهای عمان، ژاپن، آلمان، سوئیس، پاکستان و عراق که تلاش دارند بین ایران و آمریکا میانجی کنند .

میانجی‌گری یکی از قدیمی‌ترین و در عین حال شایع‌ترین روش‌های حل اختلاف است که در آن شخص ثالث در جایگاه واسط، دو سوی منازعه را برای کاهش سطح تنش یا رسیدن به توافق کمک می‌کند.

علی خامنه‌ای، پیشتر گفته بود که  سخنان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا درباره رهبران حکومت ایران را “رندانه” و با هدف “تطمیع” تهران دانست و هشدار داد که به آمریکایی‌ها نزدیک نشوند.

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا پیشتر گفته بود که ما خواهان مذاکره با ایران هستیم .

عراقچی فاش ساخت که نخست وزیر ژاپن، در دیدار از تهران، با علی خامنه ای دیدار می کند. چنین ملاقاتی، فراتر از عرف دیپلماتیک محسوب می شود و این واقعیت نشان می دهد که رژیم ایران، تا چه حد برای دیدار نخست وزیر ژاپن و میانجیگری بین ایران و آمریکا، اهمیت قائل است.

از آخرین دیدار یک نخست وزیر ژاپن از ایران ۴۱ سال میگذرد.  بنابراین، شینزو آبه اولین نخست وزیر ژاپن است که پس از روی کار آمدن حکومت ایران از تهران دیدار خواهد کرد.

یک دیدگاه

  1. بیچاره ما مبارزین که با تمام توانمان با امنیتی ترین شرایط با رژیم مبارزه میکنیم . دنیا به فکر خودش است ، ترامپ به فکر منافع آمریکاست و پشتیبانی از مبارزین ایران تنها اهرم فشار به جمهوری اسلامی است و در عمل هیچ .

Comments are closed.