معاون وزیر خارجه روسیه، اسرائیل را به خاطر حمله به مواضع سپاه قدس در سوریه مورد انتقاد قرار داد

روسیه در عین حال که مناسبات ظاهرا دوستانه ای با حکومت ایران دارد، اسرائیل را نیز یک وزنه سیاسی عمده در خاورمیانه و جهان می داند و همکاری های گسترده ای بین دو کشور در زمینه های مختلف وجود دارد

مقامات رسمی اسرائیل هنوز به خبری واکنش نشان نداده اند که در آن آمده بود که روسیه دوباره به اسرائیل هشدار داده حملات هوایی خود علیه مواضع سپاه قدس در سوریه را متوقف سازد.

این خبر روز گذشته (جمعه) توسط خبرگزاری روسی اسپوتنیک منتشر شد و در چندین روزنامه روسی نیز بازتاب یافت، ولی تا کنون با واکنشی از جانب دولت اسرائیل روبرو نشده است.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، معاون وزیر خارجه روسیه، سرگئی وَشینین گفته است که روسیه از اسرائیل خواستار گردیده حملات هوایی خود در سوریه را متوقف سازد تا مبادا اوضاع خاورمیانه بیش از این وخیم نشود.

این خبر در حالی انتشار می یابد که قرار است کمتر از دو هفته دیگر، بنیامین نتانیاهو دوباره به مسکو رود و دیداری با پرزیدنت ولادیمیر پوتین داشته باشد.

روسیه در عین حال که مناسبات ظاهرا دوستانه ای با حکومت ایران دارد، اسرائیل را نیز یک وزنه سیاسی عمده در خاورمیانه و جهان می داند و همکاری های گسترده ای بین دو کشور در زمینه های مختلف وجود دارد.

آخرین حمله اسرائیل به مواضع سپاه قدس در سوریه، حدود سه هفته پیش بود که در آن انبارهای اسلحه متعلق به سپاه قدس در نزدیکی فرودگاه دمشق هدف قرار گرفت و در گزارش ها آمده بود که ۲۱ تن در جریان آن کشته شده اند که احتمالا یازده تن از آنان از افراد سپاه قدس بوده اند.

از متن سخنان معاون وزیر خارجه روسیه، با توجه به جملاتی که بیان کرد، چنین بر می آید که او به حملات گذشته اسرائیل در فرودگاه دمشق اشاره کرده و اظهارات وی، به احتمال حملات آینده اشاره صریحی نمی کند.

سرگئی ورشینین در این رابطه گفت: «ما در رابطه به حملات اخیر اسرائیل (در خاک سوریه) بارها خواسته ایم این نوع حملات خودسرانه به حریم سوریه، متوقف شود، زیرا هر حمله بر ابعاد بی ثباتی در سوریه می افزاید».

دولت روسیه می کوشد سهم عمده ای را در شکل دادن به آیندۀ سوریه ایفا کند.قرار است رهبر روسیه پنج روز دیگر، طی دیداری در شهرک تفریحی سوچی،  با حسن روحانی و رجب طیب اردوغان روسای جمهوری ایران و ترکیه دیدار می کند که موضوع مورد بحث، آینده سوریه می باشد.

آگاهان می گویند که علت اصلی سفر نتانیاهو به مسکو و دیداری که قرار است با پرزیدنت پوتین انجام دهد، بحث درباره عملیاتی شدن سامانه ضد هوایی اس -۳۰۰ در خاک سوریه است. در گزارش های پیشین آمده بود که این سامانه چندی پیش به ارتش سوریه تحویل داده شده و سربازان سوری شیوه راه اندازی آن را آموخته اند و این سامانه، عملیاتی شده است.

کارشناسان نظامی می گویند که در شرایط تازه، امکان حملات هوایی اسرائیل در داخل خاک سوریه دشوار خواهد شد.

یک دیدگاه

  1. روسیه غلط می کنه، بزن اسراییل جان، ای کاش یکم کمک می کردین سال ۵۷ ،این شورشی که با ظرافت وصف ناشدنی توسط دستگاههای اطلاعاتی شوروی هدایت می شد، شکست بخوره.زجر داریم می کشیم بخدا.از اونور حسن نصرالشیطان مفت خور و شکم باره مال مردم رو میخوره عین یه گامبو تو گلوله پی شده.و به ما بدبختا می خنده.خدا لعنت کنه خمینی و همه آخوندا و مزدورانش را..هیچ فرقی بین بهشتی و رفسنجانی خامنه ای هم نبوده و نیست.دوتا آخوند هم مثل طالقانی و منتظری که واقعا از اینا جدا شدند.از بد نامی اینها هم در امان نموندن.

Comments are closed.