معاون وزیر خارجه روسیه ادعا می کند که حضور نیروهای ایرانی در سوریه به سود اسرائیل است

معاون وزیر خارجه روسیه، میخائیل بوگدانُوف در یک مصاحبه اختصاصی را شبکه اول تلویزیون اسرائیل، از جمله گفت که حضور نیروهای ایرانی در سوریه به منافع اسرائیل نیز خدمت می کند، زیرا آن ها نیز با داعش می جنگند و در سرکوب آن سهیم بوده اند.

بوگدانف با ارائه این ارزیابی، فراموش کرد که از نظر نیازهای امنیتی اسرائیل، رژیم ایران بسیار خطرناک تر از داعش است. زیرا رژیم ایران دارای یک نیروی نظامی چندصد هزار نفری و انواع موشک ها و جنگ افزارهای دیگر است و این در حالی که داعش یک گروه چریکی در حال نابودی می باشد.

معاون وزیر خارجه روسیه کوشید در این مصاحبه اختصاصی با شبکه ملی تلویزیون اسرائیل، حضور نیروهای ایرانی و مزدوران آن در سوریه را ناچیز جلوه دهد و ادعا کند که اسرائیل نباید از آن نگران باشد.

بوگدانف از این حضور دفاع کرد و آن را مشروع، و به دعوت دولت قانونی سوریه دانست و ادعا کرد که هدف این نیروها و علت حضور نظامی روسیه در سوریه، مبارزه با عناصر تروریستی است.

معاون وزیر خارجه روسیه، خیزش کنندگان مردمی در سوریه را که علیه چهل سال دیکتاتوری خاندان اسد به پا خاسته اند افرادی تروریست نامید و سرکوب آن ها را قانونی دانست.

از گفته های معاون وزیر خارجه روسیه چنین بر می آید که دولت مسکو نیز به ماندن نیروهای مسلح ایرانی در سوریه گرایشی ندارد. بوگدانف گفت که با پایان گرفتن جنگ در سوریه و بازگشت ثبات، همه نیروهای خارجی باید آن کشور را ترک گویند. ولی احتمال می رود که از دیدگاه دولت مسکو، این خروج، شامل حال نیروهای روسی نمی شود. زیرا روسیه با دولت دمشق قراردادهای نظامی دارد که به موجب آن ها، یک فرودگاه نظامی بزرگ و یک بندر نظامی را در خاک سوریه همچنان حفظ خواهد کرد.

در گزارش های دیروز (آدینه) گفته شده بود که در دیدار روزهای آینده بین پرزیدنت ولادیمیر پوتین و پرزیدنت دونالد ترامپ، یکی از موضوع های مهمی که مورد بحث قرار خواهد گرفت،  حضور نیروهای ایرانی در سوریه است.

معاون وزیر خارجه روسیه، در ادامه سخنان خود از مناسبات دوستانه ای که با اسرائیل برقرار است ابراز خشنودی کرد، ولی در عین حال گفت که دولت مسکو قصد ندارد سفارتخانه خود را به اورشلیم منتقل سازد.

2 دیدگاه‌

  1. ما منتظریم که شاید یک روز اسراییل از مردم بی دفاع یمن در مقابل عربستان دفاع کنه………
    اسراییل باید مکه رو با خاک یکسان کنه……..

Comments are closed.