معاون پارلمانی روحانی خبرداد: دولت علیه تعدادی از نمایندگان مجلس شکایت کرد

ظاهرا همه نمایندگان در کشورهای دیگر از مصونیت برخوردارند ولی حالا بعد از دستور خامنه ای که گفته نباید به رییس جمهوری توهین شود دولت روحانی فرصتی برای انتقام جویی پیدا کرده است.

بدنبال  اعلام حمایت اخیر علی خامنه ای  از دولت حسن روحانی در برابر انتقادات مجلس، حسینعلی امیری،‌ معاون پارلمانی رییس‌جمهوری اعلام کرد دولت علیه تعدادی از نمایندگان در ارتباط با اظهاراتشان علیه رییس جمهوری  شکایت قضایی کرده است.

او افزود: «معاونت حقوقی روحانی  در ارتباط با نطق و اظهارنظر برخی نمایندگان که مصداق اهانت به رییس‌جمهوری بوده،‌ از برخی نمایندگان شکایت کرده است».

این مقام دولتی  اشاره‌ای به تعداد دقیق این نمایندگان و نام آن‌ها نکرد.

امیری افزود:‌ «نمایندگان مجلس در ارتباط با وظایف خود می‌توانند در کلیه امور کشور اظهار نظر کنند، اما در هیچ جای قانون اهانت، نشر اکاذیب، افترا و نسبت ناروا قابل قبول نیست».

این خبر در حالی اعلام می‌شود که غلامحسین اسماعیلی،  سخنگوی قوه قضاییه روز گذشته دریافت شکایت در این زمینه را رد کرده بود.

اسماعیلی در این باره گفته بود: «در مورد توهین به رییس‌جمهور تاکنون اعلام شکایتی به دادسرای تهران انجام نشده‌ است،‌ این‌که در دادسرای ویژه روحانیت شکایتی صورت گرفته یا نه، اطلاع ندارم».

سخنگوی دستگاه قضا اشاره کرده که دولت فعلی “بیش از ۱۵۰ مورد” شکایت از شخصیت‌های حقیقی و حقوقی داشته است.

علی ربیعی،‌ سخنگوی دولت، پیشتر از مدعی‌العموم خواسته بود علیه برخی از نمایندگان مخالف روحانی اعلام جرم کند.

او در ادامه  افزود:  معاون امور مجلس و معاون حقوقی رییس‌جمهور موضوع “توهین” به روحانی را پیگیری خواهند کرد.

در همین رابطه ، سخنگوی قوه قضاییه نیز این اظهارات را ناشی از “بی‌اطلاعی” ربیعی خواند و گفت: «براساس قانون، دادستان نمی‌تواند بدون اعلام شکایت از ناحیه شاکی خصوصی دستور تعقیب و رسیدگی صادر کند».

کشمکش میان دولت و مجلس پس از آن صورت می‌گیرد که حسن روحانی در هیات دولت درباره «صلح» امام دوم شیعیان، سخن گفته بود و مجتبی ذوالنوری،‌ رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، در توییترش خواستار «عزل و مجازات» روحانی شد.

ذوالنوری همچنین خطاب به روحانی نوشت: «با منطق شما، رهبر انقلاب باید دستور دهد هزار بار شما را اعدام کنند».

همچنین دو نماینده مجلس هم در صحن علنی خواستار استیضاح و محاکمه روحانی شده بودند.

پیشتر نیز اردشیر مطهری، نماینده دیگر مجلس، در جلسه رای اعتماد به وزیر صنعت در انتقاد به گرانی‌ها گفت: «آقای رییس‌جمهوری که خودت را مخفی کردی،‌ آیا می‌دانی مردم می‌گویند خدا روحانی را لعنت کند؟»

نمایندگان اصولگرای مجلس در حالی روحانی را مسئول وضعیت بحرانی اقتصاد می‌دانند که او در واکنش به این انتقادات گفته است:‌ «لعن و نفرین را به آدرس درست که کاخ سفید است،‌ بفرستیم».

در نهایت پس از شدت‌گیری موج این انتقادات بود که روحانی به همراه دولت و ستاد مقابله با کورونا به دیدار علی خامنه‌ای،‌ رفت؛ و رهبری نیز  ضمن حمایت از دولت گفت هتک حرمت رییس‌جمهور “حرام” و “روش آمریکایی” است.