معاون پژوهشی  وزیر علوم حکومت ایران می‌گوید:  بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار صندلی خالی در دانشگاه‌ها وجود دارد

غلامحسین رحیمی، در ادامه افزود: در سال ۹۲ چهار میلیون و ۸۰۰ هزار دانشجو در کشور وجود داشت، اما “در حال حاضر این آمار به بیش از سه میلیون دانشجو کاهش یافته است”.

او با اشاره به اینکه تاکنون ۹۰ موسسه از ۱۲۰ موسسه، در طرح آمایش آموزش عالی، ساماندهی شده‌اند، افزود: «در طرح ساماندهی مراکز آموزش عالی هیچ موسسه‌ای حذف نمی‌شود و در حال حاضر نیازی به ایجاد دانشگاه جدید نداریم و باید دانشگاه‌های موجود را به سمت ارتقاء کیفی هدایت کنیم.»

او در حالی این سخنان را مطرح می کند که شمار زیادی از بیکاران در کشور فارغ التحصیلانی هستند که پس از دانشگاه کار را نداشته و مجبور به مشاغلی همچون مسافر کشی با خودرو ، دستفروشی،کارگری، کولبری و … شده اند.

سعید نمکی، که در سال ۹۷ معاون توسعه اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه ریزی بود ، اعلام کرده بود  که ۴۲ درصد از بیکاران کشور فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها هستند.

او افزوده بود:« هزینه‌های زیادی برای آموزش آنها صرف شده است و باید فکری اساسی برای رفع این معضل و جلوگیری از مهاجرت نخبگان صورت بگیرد».

نمکی، گفته بود که یکی از دلایل مهاجرت افراد تحصیل کرده به خارج از کشور یا پدیده مشهور به «فرار مغزها» از ایران،« اضطراب» از نداشتن کار در آینده است.

سخنان این مقام سازمان مدیریت و برنامه ریزی درحالی بیان شده که حسن طایی،‌ معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی،‌ پیش از این نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی را «بین ۲۱٫۵ تا ۲۲ درصد» اعلام کرده بود.

خبرگزاری مهر نزدیک به سپاه پاسداران پیشتر در گزارشی در این باره نوشته بود  که در بین گروه‌های عمده رشته تحصیلی، بیشترین نرخ بیکاری به ترتیب مربوط به گروه‌های علوم کامپیوتر با ۴۱.۱۴ درصد، حفاظت محیط زیست با ۳۷.۶ درصد، هنر با ۲۸ درصد و علوم فیزیکی (طبیعی) با ۲۷.۸ درصد و کمترین نرخ بیکاری فارغ التحصیلان نیز مربوط به گروه دامپزشکی است.

مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در سال ۹۶ را ۱۲.۱ درصد اعلام کرده است. با این حال در سال گذشته نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۹ ساله ۲۵.۳ درصد بوده است.