معاون پیشین قالیباف در شهرداری تهران، با اتهامات جدیدی روبرو شد. خود قالیباف چه؟

سخنگوی قوه قضائیه، اعلام کرد: جزئیات تازه‌ای از پرونده تخلفات معاون قالیباف مطرح شده که  در دادگاه قضایی نیروهای مسلح در حال رسیدگی است و ۱۱ متهم دارد.

تاکنون ۴۰ جلسه دادگاه پرونده عیسی شریفی، معاون محمدباقر قالیباف در دوران شهرداری تهران، برگزار شده است. او متهم به ارتکاب سوء استفاده های کلان مالی است که گفته شده با همکاری و یا اطلاع قالیباف به آنها دست زده است.

خود قالیباف نیز بارها به سوء استفاده های کلان متهم گردیده و حتی حسن روحانی او را جزو زمین خواران بزرگ معرفی کرده بود.

غلامحسین اسماعیلی افزود: از ۱۱ متهم این پرونده دو نفر در بازداشت هستند و ۹ نفر با قرار تامین آزاد هستند. سخنگوی قوه قضاییه به نام این افراد اشاره نکرده است ولی وعده داده که به زودی حکم این پرونده صادر شود.

عیسی شریفی شهریور سال ۹۶ بازداشت شد. روز ۱۳ شهریور همان سال، غلامحسین محسنی‌‌ اژه‌ای، سخنگوی وقت قوه قضاییه، گفت که اتهام آقای عیسی شریفی “مالی” است.

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، دو سال پیش خبر داد که با دستور رهبر جمهوری اسلامی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران مسئول رسیدگی به پرونده اتهام “فساد مالی ده هزار میلیارد تومانی” عیسی شریفی شده و پنج نفر در این زمینه بازداشت شده‌اند.

هاشمی  این پرونده را مربوط به مبادلات مالی “هلدینگ یاس” دانست که یک نهاد اقتصادی زیر مجموعه بنیاد تعاون سپاه پاسداران بود.

با وجود این، سازمان قضایی نیروهای مسلح که در حال رسیدگی به پرونده شریفی است،‌ چهارم تیر پارسال اعلام کرد که اتهام او جاسوسی است.

مقام‌های قضایی تاکنون درباره جزئیات این اتهام اظهارنظر نکرده‌اند.

سخنگوی قوه قضائیه در نشست روز گذشته (سه شنبه)  به یک پرونده ۶۵ میلیارد تومانی هم اشاره کرد که برخی آن را مرتبط با محمدباقر قالیباف دانسته‌اند.

اسماعیلی، گفت: از مصطفی میرسلیم، نماینده مجلس که برای نخستین بار وی این پرونده را مطرح کرده بود، دعوت شد و مطالب و مدارک از او “اخذ” شده است.

میرسلیم ششم خرداد سال جاری در یک برنامه رادیویی گفته بود: «برای پس گرفتن یک طرح تحقیق و تفحص، ۶۵ میلیارد تومان تنها به یک رئیس کمیسیون در مجلس پرداخت شده است».

وی  اشاره نکرد که این پول در کدام دوره مجلس و از سوی کدام نهاد پرداخت شده است ولی برخی روزنامه‌نگاران آن را مرتبط با پرونده تحقیق و تفحص مجلس دهم از شهرداری تهران دوران قالیباف دانسته‌اند که اسفند ۹۵ متوقف شد.

محمد مهاجری، فعال رسانه‌ای اصولگرا، نیز گفته بود: اگر چنین اتهامی درست باشد، قالیباف از حضور در مجلس به عنوان نماینده استعفا خواهد کرد.

محمدباقر قالیباف که در حال حاضر رئیس مجلس شورای اسلامی است، تاکنون درباره این موضوع اظهار نظر نکرده است.