معاون پیشین موساد: اسرائیل نتوانسته است به طور کامل از انتقال تکنولوژی موشکی ایران به لبنان جلوگیری کند

معاون پیشین سرویس امنیت خارجی اسرائیل (موساد) بر این باور است که اسرائیل نتوانسته به طور کامل تلاش حزب الله لبنان را برای ساخت موشک های جنگی به منظور آسیب رساندن به اسرائیل متوقف کند.

اسرائیل پیشتر اعلام داشته بود که حکومت ایران قصد دارد یک کارخانه تولید موشک در لبنان برپا سازد تا اگر ارتباط از طریق سوریه قطع شد، حزب الله بتواند مستقلا به تولید موشک بپردازد و خاک اسرائیل را مورد تهدید قرار دهد.

هفته پیش افشا شد که یک هواپیمای مسافری ایرانی که حامل مقادیر کلانی جنگ افزار بوده، در پرواز از ایران به لبنان، در فرودگاه بیروت به زمین نشسته و دز کنار صندوق های اسلحه، قطعاتی را نیز به لبنان آورده که ممکن است به صنعت موشک سازی مربوط می شود.

آگاهان نظامی در اسرائیل هشدار داده اند که اگر چنین کارخانه ای برپا شود، ارتش اسرائیل برای ویران ساختن آن درنگ نخواهد کرد/

در همین حال، کارشناسان وزارت دفاع اسرائیل ارزیابی می کنند که توان نظامی رژیم ایران در سوریه تضعیف گردیده و از میران حضور نظامی ایران در آن کشور کاسته شده است.

معاون پیشین موساد، نفتالی گرانوت  Naftali Granot ، روز گذشته (آدینه) در یک سخنرانی گفت که گرچه اسرائیل بسیاری از کاروان های اسلحه و موشک را که از خاک سوریه به سوی لبنان روان شده بود مورد حمله قرار داده و نابود کرده، ولی در مجموع اسرائیل نتوانسته است همه راه های رسیدن تکنلوژی پیشرفته موشکی از ایران به حزب الله لبنان را ببندد.

نفتالی گرانوت که در هیجدهمین همایش کانون بین المللی ضد ترور در مرکز اسرائیل سخن می گفت،  از جمله فاش ساخت که حکومت ایران اخیرا شماری دستگاه های رهیاب (جی پی اس) برای حزب الله لبنان فرستاده که امکان می دهد موشک های  جنگی دقیق تر بتوانند به هدف اصابت کنند.

رژیم ایران از سال گذشته اعلام داشت که قادر به تولید موشک های “نقطه زن” شده که منظور، مجهز ساختن موشک های موجود به دستگاه های جی پی اس بوده است. این تکنولوژی، به ویژه در ایالات متحده تکمیل گردیده و وسیله متحرک را به دقت به سوی هدف راهنمایی می کند.

این افشاگری در حالی انتشار می یابد که کار احداث یک جدار بلند بتونی در مرز اسرائیل با لبنان به خوبی پیش می رود و ارتش اسرائیل شیوه های جدید رزمی را برای مقابله با چریک های حزب الله به کار می گیرد.

آگاهان نظامی و اطلاعاتی پیشتر ارزیابی کرده بودند که حزب الله ممکن است در یک حمله ناگهانی، بر یک آبادی مرزی در شمال اسرائیل مسلط شود و اهالی آن را به گروگان بگیرد و جان آنان را به خطر اندازد. شماری از آبادی های کشاورزی اسرائیل در فاصله چند متری از خاک لبنان قرار دارد و هجوم ناگهانی به آن ها ممکن است یک خطر واقعی باشد.

حسن نصرالله در آخرین نطق خود نیز دوباره زبان به تهدید علیه اسرائیل گشود. ولی آگاهان نظامی ارزیابی می کنند که بعید می نماید در شرائط کنونی، حزب الله قصد به راه انداختن جنگ علیه اسرائیل را داشته باشد.

برخی کارشناسان نظامی می گویند که حزب الله در سال های اخیر در نتیجه دخالت در جنگ سوریه، تجربیات رزمی زیادی آموخته، ولی این تجربیات در حدی نیست که بتواند در رویارویی با ارتش منظم اسرائیل کارساز باشد