معاون کل وزیر بهداشت “به حداقل رساندن اجتماعات در این ایام” شد

معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به نزدیک شدن ایام مذهبی در ایران، و بالا رفتن آمار کورونا،  خواستار “به حداقل رساندن اجتماعات در این ایام” شد و پیشنهاد داد که بهتر است  در این ایام “به جای اینکه نذر  اطعام انجام گیرد،  نسبت به نذر ماسک اقدام شود.”

اما حسن روحانی این آیین‌ها را “نیاز روحی غیرقابل انکاری” خواند و گفت:  که باید با رعایت دستور العمل  برگزار ‌شود.

ایرج حریرچی افزود: «چاره‌ای جز این نداریم که مناسبات اجتماعی را تغییر دهیم. باید از تمامی ظرفیت‌ها اعم از روحانیون، ریش‌سفیدان، نهاد خانواده، سلبریتی‌ها و… برای تغییر نگرش مردم و کاهش تماس اجتماعی استفاده کرد.»

ایرج حریرچی بر لزوم استفاده از ماسک تاکید کرد و گفت که “کم‌هزینه‌ترین، راحت‌ترین و بهترین راهکار مقابله با کرونا این است که ۹۵ درصد مردم هنگام خروج از خانه ماسک بزنند.”

حریرچی تصریح کرد:  بیماری کووید۱۹ یک مشکل جهانی است، اما با برگزاری اجتماعات خطر انتقال ویروس کورونا بسیار بیشتر خواهد شد.

او با اشاره به افزایش ۵۰ درصدی شمار فوتی‌های کورونا در ایران،   به نسبت پیک اول آن در اسفند و فروردین گذشته گفت که میزان مرگ و میر در پاییز و زمستان، از تابستان هم بیشتر خواهد شد.

معاون کل وزیر بهداشت یادآور شد که دست‌کم تا یک سال آینده واکسن کرونا در سطح عمومی در دسترس نخواهد بود و تا آن زمان باید راهکار اصلی “رویکرد تغییر رفتار اجتماعی مردم باشد.”

ایرج حریرچی هم‌زمان با اعلام خبر افزایش ۵۰ درصدی فوتی‌های کنونی کورونا گفت:  «در کشور ۱۴۰ هزار تخت بیمارستانی داریم که ۹۸ هزار تخت دولتی است. ۳۰ هزار تخت جدید در طول دوره دولت تدبیر و امید داشتیم و ۴۸ هزار تخت بازسازی شد. اگر این کارها صورت نمی‌گرفت، در این ایام که شیوع کرونا را داشتیم اتفاقات عجیب و غریبی در کشور رخ می‌داد.»

حسن روحانی، نیز با اشاره به نزدیک شدن محرم و صفر گفت که آیین‌های سوگواری مذهبی “نیاز روحی غیرقابل انکاری است” و باید با رعایت دستورالعمل های بهداشتی  برگزار شود.

اما روحانی هم‌زمان علت افزایش شدید شیوع کورونا را در شرایط کنونی تشکیل تجمعات و محافل شادی و عزا خواند و گفت: «نکته مهمی که در نتیجه ارزیابی‌ها و برآوردهای دقیق به دست آمده، این است که علت موج دوباره شیوع کرونا در برخی مناطق کشور فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی نبوده، بلکه عدم رعایت دقیق و کامل دستورالعمل‌ها در نتیجه ایجاد این تصور که ویروس ضعیف شده و به خاطر برگزاری تجمعات و دورهمی‌ها و محفلی مثل مراسم ازدواج و مجالس ختم و عزاداری‌ها بوده است.»