معترضان به سقوط هواپیمای اوکراینی را مجازات کردند، ولی حالا به خانواده‌های قربانیان اجازه شکایت نمادین می‌دهند

آخوند شکرالله بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح اعلام کرد که خانواده‌های قربانیان هواپیمای هدف قرار گرفته اوکراینی توسط سپاه، که شکایت دارند، می‌توانند بیایند و اعتراض خود را به این سازمان تحویل دهند. این در حالی است که بارها مقامات امنیتی حکومت، خانواده‌های جانباختگان این حادثه را تهدید به بازداشت، شکنجه، تجاوز و زندان کرده بودند.

آخوند شکرالله بهرامی، رئیس سازمان قضایی نیروهای مسلح رژیم ایران

آخوند بهرامی ادعا کرد: «از زمان ارجاع پرونده سقوط هواپیمای اوکراینی به سازمان قضایی نیروهای مسلح، تحقیقات دقیق و گسترده ای در دادسرای نظامی تهران صورت گرفته است».

وی گفت: «چندین گروه کارشناسی، کار بررسی جنبه‌های مختلف این سانحه را برعهده دارند و تعداد زیادی از خانواده‌های شهدا به سازمان قضایی نیروهای مسلح مراجعه و شکایت خویش را مطرح کرده‌اند».

وی تاکید کرد: «سازمان قضایی نیروهای مسلح مرجع رسیدگی به تظلم خواهی و احقاق حق اولیاء دم این پرونده است و خانواده‌هایی که هنوز شکایت خود را مطرح نکرده‌اند می توانند به دادسرای نظامی تهران مراجعه و شکایت خویش را مطرح نمایند».

ادعای رسیدگی به دادخواهی خانواده‌های قربانیان هواپیمای اوکراینی در حالی است که جواد سلیمانی همسر الناز نبیئی، مسافر کشته‌شده در جریان انهدام هواپیمای مسافربری اوکراین، چند روز پس از این حادثه از احضار برخی اعضای خانواده کشته‌شدگان و تهدید آنها  به تجاوز جنسی از سوی نیروهای وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران خبر داد. او همچنین به تازگی در توئیتی فاش ساخت که “با توجه به تحقیقات صورت‌گرفته از سوی نهادهای مستقل در خارج از ایران، بیش از دو موشک به هواپیمای مسافربری شلیک شده است”.

تهدید خانواده‌های قربانیان در پی آن صورت می‌گیرد که در دی‌ماه سال گذشته، شماری از خانواده‌های کشته‌شدگان با ثبت یک شکایت قضایی علیه‌ مقامات جمهوری اسلامی در دادگاه اونتاریوی کانادا، خواستار اجرای عدالت برای قربانیان حادثه شدند.

همچنین تعدادی از آن‌ها نیز طی نامه‌ای به سازمان بین‌المللی هوانوردی و دیوان بین‌المللی دادگستری، خواستار اقدام آن‌ها برای تن دادن ایران به همکاری در تحقیق و تحویل جعبه سیاه هواپیما شدند.

یون ینین، معاون وزیر خارجه اوکراین،‌ نیز در این باره گفته که  کشورش آماده است اگر در مذاکرات با ایران درباره هواپیمای مسافربری منهدم شده با موشک سپاه پاسداران به نتیجه نرسد، از طریق دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه، موضوع را پیگیری کند. او افزود: «این جریان تنها مربوط به اوکراین نیست، بلکه مربوط به یک جبهه متحد، متشکل از دولت‌های کانادا، بریتانیا، سوئد، افغانستان و اوکراین است».

این مقام وزارت خارجه اوکراین همچنین به کامل نشدن روند مربوط به بازخوانی جعبه سیاه از سوی ایران اشاره کرد و گفت: «کشوری که حادثه در آن رخ داده است، باید فورا بازخوانی این جعبه‌های سیاه را تضمین کند یا آن‌ها را به کشور سوم منتقل سازد».

او افزود: «اوکراین در نظر دارد تحقیقات در این زمینه را در فرانسه انجام دهد».

حامد اسماعیلیون،‌ نویسنده ایرانی که همسر و فرزندانش در این هواپیمای مسافربری کشته شدند، اخیرا در طوماری خطاب به اعضای اتحادیه اروپا، خواستار عدم پرواز خطوط هوایی اروپا بر فراز ایران، با هدف “واداشتن حکومت ایران به همکاری دقیق و منصفانه با نهادهای بین‌المللی”، در روند تحقیقات درباره انهدام هواپیمای مسافربری اوکراین شده است.

با وجود انتقاد رسانه‌ها و فعالان حامی حکومت ایران از این طومار، تا روز گذشته (دوشنبه) بیش از  ۴۱ هزار نفر آن را امضا کرده‌اند.