معصومه ابتکار از دستور تیر فرماندار زن شهر قدس در اعتراض‌های آبان ۹۸دفاع کرد

معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری، از دستور کشتار لیلا واثقی، فرماندار شهر قدس (قلعه حسن‌خان) در جریان اعتراض‌های آبان‌ماه سال گذشته دفاع کرد و از لیلا واثقی به عنوان «زن بسیار توانمند و با شخصیت» نام برد.

لیلا واثقی فرماندار شهر قدس، سال گذشته، در گفتگو با رسانه ها با  تایید برخورد با معترضان در جریان اعتراض‌های روز ۲۵ آبان، اعتراف کرد: «فقط تعداد کمی پرسنل مرد در فرمانداری مانده بود … نیروی انتظامی فرمان تیراندازی نداشت، خودم به نیروی انتظامی دستور دادم تا هر کسی را که وارد فرمانداری می‌شود بزنند … خیلی‌ها هم دستگیر شدند».

ابتکار گفت: «در آن ماجرا عده‌ای مردم معترض و یک عده محدودی افراد مسلح تروریست بودند که به اسلحه‌خانه و مرکز دفاع شهری حمله کرده بودند. فرمانداری مرکز دفاع شهری و فرماندار مسئول امنیت میلیون‌ها نفر است. سلاح‌های آن منطقه داشت دست تروریست‌ها می‌افتاد. ایشان باید می‌خندید و مصالحه می‌کرد؟»

او  منتقدان واثقی را کسانی خواند «که می‌خواهند جنسیت را هدف قرار بدهند و تا می‌بینند خانمی اشتباه کرده سوءاستفاده می‌کنند».

لیلا واثقی کمتر از دو ماه پیش از شروع اعتراض‌های آبان‌ماه به سمت فرماندار منصوب شده بود.

پیشتر نیز  عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، در مصاحبه‌ای تلویزیونی «شهامت، جرات و مسئولیت‌پذیری» لیلا  واثقی را ستود.

خبرگزاری رویترز نوشته بود که  در جریان اعتراضات آبان ۹۸ حدود ۱۵۰۰ تن به دستور مستقیم علی خامنه ای کشته شدند و هزاران نفر بازداشت ، زندانی و شماری نیز مفقود شده اند.