معضل انجام خدمت وظیفه توسط جوانان دینی تعصب گرا ، مشکل بزرگی برای کابینه ایجاد کرد

در اسرائیل یک بحران تازه دولتی بین احزاب ائتلافی در کابینه نتانیاهو، برسر خدمت نظام وظیفه جوانان متعصب مذهبی آغاز گردیده که ممکن است کابینه را متزلزل سازد.

احزاب مذهبی اُرتُدُکس که در کابینه عضویت دارند، خواهان معافیت جوانانی هستند که در مدارس دینی درس می خوانند و این در حالی که دولت و مردم می گویند که همه جوانان اسرائیلی، حتی آنانی که می خواهند به دانشگاه بروند، قبلا خدمت وظیفه انجام می دهند. ولی گروه های بسیار مذهبی می گویند که آموزش تورات و امور مذهبی هرگز نباید متوقف گردد. آن ها استدلال می کنند که دعا خواندن و دین را نگاه داشتن، آن نیز نوعی دفاع از موجودیت اسرائیل است و اهمیت آن از خدمت سربازی کمتر نیست.

احزاب سکولار، مذهبیون ارتدکس را متهم می سازند که با آشنایی به اهمیت حساس حضور آنان در دولت ائتلاف، به کَلّاشی پرداخته و خواهان گرفتن امتیازات استثنایی هستند.

نتانیاهو شب گذشته پیش از آن که رهسپار واشنگتن شود، در فرودگاه گفت که او این مساله را به احزاب ائتلافی واگذار می کند. یک حزب سکولار و قدرتمند با نام “ییسرائل بیتینو” (اسرائیل خانه ماست) با این خواسته مذهبیون به شدت مخالفت می ورزد. بیشتر اعضای این حزب، مهاجران روسی هستند که تعصب دینی ندارند.

حدود بیست ماه به پایان دوره چهارساله دولت کنونی باقیمانده و هیچ یک از احزاب ائتلافی خواهان جلو انداختن موعد انتخابات نیست. ولی این بار احزاب فوق مذهبی امتیازاتی را طلب می کنند که احزاب سکولار حاضر نیستند به آنها تمکین کنند.

نتانیاهو گفت که او ماموریت مهمی در واشنگتن دارد و خود احزاب ائتلافی این مشکل را بین خود حل کنند.

در سال های اخیر شماری از جوانان بسیار مذهبی، با انجام خدمت نظام وظیفه موافقت کرده اند. ولی سازمان های دینی بسیار متعصب از آنها به شدت انتقاد می کنند و حتی در مواردی آنان را مورد حمله جسمانی قرار داده اند که نیروهای انتظامی می کوشند با این پدیده مبارزه کنند.

محافل بسیار مذهبی بیم دارند که اگر جوانان آن ها مدت سه سال در ارتش خدمت کنند، از دین دور شده و با دنیای سکولار آشنا خواهند شد و ایمان آنان ممکن است متزلزل گردد.

 

5 دیدگاه‌

  1. به نام خدا.منم تو خونه دوتا کتاب دارم یکی اوستا یکی هم قرآن.خدا میگه عیسی مسیح دوتا کتاب داشت تورات و انجیل پس بر مبنای دو تا کتاب عمل کردن اشکالی نداره.بعدشم تو اشکالی نداری این خاک حکمش اینه این خاکه که میگه من اسرائیلم تو نیستی چیزیه که خدا قرار داده.بعد از ۱۴۰۰ سال میخان ایرانو عربی کنن نمیتونن چون این خاک به این شکل مقدر شده ریشه داره کتاب داشته پیامبر داشته حتی با وجود اسلام و همین خیلی از حاکمان را زمین زده این ذات ایرانه که دو تا کتاب داره اینجوری قرار داده شده مسیحیت هیچ وقت تو ایران پا نگرفت چون خود زرتشت این سفتو سختی اسلامو معتدل میکنه توی خون هر ایرانیه حتی اگه اوستا را نخونه.یک رمزی را در مورد اعراب بگم اعراب یا با روم پیروز میشن یا با ایران غرب داره میره به سمت فلسطین مردمش و ایران داره میاد به سمت اسرائیل نمیدونم مثل یک جریانی که خدا داره هدایت میکنه

  2. پس در نهایت شام به یاری خدا به مسلمانان بنی اسرائیل میرسه حالا چطوری نمیدونم ولی این وعده ها هست درسته ولی اگر مسلمان نشین در حد همین کنعان سرزمین پدری بیشتر نمیتونین پیش برین

Comments are closed.