مقامات کاخ سفید واشنگتن می گویند: گزارش هایی دایز بر این که ایالات متحده به زودی سفارتخانه خود در اسرائیل را از تل آویو به اورشلیم منتقل می کند زود رس است.

روزنامه های اسرائیل پیشتر نوشته بودند که بر اساس گزارش هایی که از واشنگتن می رسد، پرزیدنت ترامپ ممکن است این بار از امضای فرمان تمدید به تعویق انداختن انتقال سفارت خودداری ورزد که مفهوم آن تائید انتقال سفارتخانه به اورشلیم خواهد بود.

ولی منابع کاخ سفید واشنگتن که نخواستند نامشان برده شود گفتند که این خبر زود رس است و انتقال سفارت به زودی عملی نخواهد شد.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا دو روز پیش گفته بود که پرزیدنت ترامپ هنوز همچنان به طور جدی به بررسی امکان انتقال سفارت ادامه می دهد ولی هنوز تصمیمی در این زمینه گرفته نشده است.

ملک عبدالله دوم پادشاه اردن در واکنش به این موضوع، به ایالات متحده هشدار داده بود که اگر چنین انتقالی صورت گیرد، فلسطین ها و اعار به خشم خواهند آمد و جهان اسلام نیز واکنش نامطلوبی نشان خواهد داد.

ملک عبدالله دوم گفت که به طور اصولی با انتقال سفارت آمریکا مخالفتی ندارد – ولی این امر را باید به پس از برقراری صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها عملی ساخت.

ئر گزارش هایی که پیشنتر به اورشلیم رسیده بود گفته شده بود که پرزیدنت ترامپ ممکن است در همین روزهای آینده دستور انتقال سفارتخانه را بدهد. در ادامه گزارش آمده بود که رئیس جمهوری در اجرای چنین تصمیمی با مخالفت های داخلی در حزب جمهوریخواه روبرو می باشد.

طبق قوانین ایالات متحده، پرزیدنت ترامپ باید هر شش ماه یکبار فرمان تعویق انتقال سفارت را امضا کند. نخستین تمدید در دوران ریاست جمهوری او در اول ژوئن امسال بود که در این روزها به پایان ششمین ماه خود نزدیک می شود. امید آن بود که رئیس جمهوری این بار تمدید را تائید نکند و روند انتقال سفارتخانه آغاز شود.

مقامات فلسطینی در ماه های اخیر بارها هشدار داده بودند که اگر ایالات متحده به انتقال سفارت دست بزند، به احتمال برقراری صلح به شدت آسیب خواهد رساند.