مقامات آمریکا می گویند حمله نفتی کار ایران بوده، ولی واکنش نرم آمریکا موجب یاس شده است

مقامات آمریکایی بر این باورند که حمله به تاسیسات نفتی عربستان در شرق آن کشور که موجب مختل ساختن نیمی از تولید نفت آن کشور شد، توسط حوثی های یمن انجام نگرفته، بلکه خود رژیم ایران بوده که این حمله را انجام داده و برای آن که متهم نشود، طبق معمول، یکی از گروه های نیابتی آن، مسؤول معرفی شده است.

مقامات آمریکایی که حاضر نشده اند نامشان فاش شود، بر این باورند که این حمله گسترده، که موجب بروز آتش سوزی های سنگین گردید، در نتیجه اصابت ده فروند موشک و شماری پهپادهای جنگی رخ داده است.

حوثی ها که یک فرقه نیمه شیعه محسوب می شوند، تا چند سال پیش یک اقلیت محروم و فقیر را در یمن تشکیل می دادند. ولی حکومت ایران با دخالت در نزاع داخلی یمن، به رساندن پول و اسلحه به آن ها پرداخت تا از طریق استقرار در یمن، بتواند عربستان را مورد تهدید قرار دهد و خاندان سعودی را براندازد و آن ها را از کلید داری حرمین شریفین در مکه و مدینه محروم سازد، و خود رهبری جهان اسلام را به دست گیرد.

از دیدگاه حکومت اسلامی ایران، حوثی های یمن می توانند در راه اجرای این هدف، بهترین “گوشت دَم توپ” باشند و به نیابت از جانب رژیم ایران وارد این درگیری شدید نظامی شوند.

این شیوۀ رژیم ایران، در به کار گرفتن اقلیت های شیعه در منطقه، برای کشاندن آنها به جنگ نیابتی، تا کنون مشکلات امنیتی وخیمی برای عربستان به وجود آورده و حملات پهپادی توسط حوثی ها، بارها به مراکز جمعیتی و نقاط حساس عربستان آسیب رسانده است.

ولی این بار، منابع اطلاعاتی آمریکا می گویند که حتی اگر حوثی ها به پیشرفته ترین پهپادهای بمب افکن هم مجهز شده باشند، وارد آوردن چنین خسارات سنگینی به تاسیسات نفتی عربستان از عهده آنان بر نمی آید و این حمله، عمدتا توسط شلیک موشک های کروز انجام شده است.

آن چه هنوز برای آمریکاییان مشخص نیست، آن است که آیا شلیک موشک ها مستقیما از خاک ایران بوده و یا شماری از آن ها از داخل عراق شلیک شده اند.

پرزیدنت ترامپ گفت که ایالات متحده می داند چه کسانی پشت این حمله بوده اند و به موقع واکنش لازم را نشان خواهد داد. ولی این سخنان، هنوز تعهد مشخصی را برای دولت آمریکا ایجاد نمی کند، و این در صورتی که برخی سیاستمداران حزب جمهوریخواه می گویند که دولت واشنگتن نباید نسبت به چنین عمل تجاوزکاری سکوت کند و باید فورا وارد عمل شود.

این حمله که نیمی از تولیدات نفت عربستان را فلج کرده و در روزهای آینده موجب جهش بهای نفت در بازار جهانی خواهد گردید، کارزار رژیم ایران را به هدف متوقف ساختن صادرات نفت کشورهای همسایه، به اوج تازه ای می رساند. تلاش رژیم برای اخلال در صادرات نفت کشورهای حوزه خلیج فارس به کشورهای جهان، تا کنون شامل تهدید برای بستن تنگه هرمز، خرابکاری در نفتکش ها و همچنین ربودن نفتکش بریتانیایی بوده، ولی اکنون مراکز نفتی عربستان را هدف قرار می دهد.

کارشناسان نظامی در اسرائیل شیوه عملیاتی رژیم ایران در منطقه نفتی عربستان را یک دستاورد نظامی چشمگیر ارزیابی می کنند. اگر این گمان درست باشد که حمله موشکی و پهبادی، به طور همزمان توسط حوثی های یمن  و عوامل وابسته به ایران در عراق و حتی سپاه پاسداران در داخل ایران، به طور همزمان انجام گرفته، می تواند بسیار موفقیت آمیز ارزیابی شود.

شماری از کاربران رادیو پیام اسرائیل، در پیام های خود، از واکنش نرم و محتاطانه دولت آمریکا در مورد چنین تعرض جنگی ابراز ناخرسندی عمیق کرده اند. برخی از آن ها نوشته اند که اگر ایالات متحده به یک اقدام قاطع دست نزند، موجب گستاخی هرچه بیشتر رژیم ایران خواهد شد و آن حکومت را در حدی تقویت خواهد کرد که در آینده، دیگر هیچ کشوری حریف قلدری های آن ها نخواهد شد.

3 دیدگاه‌

  1. با سلام

    اخوندها ده تا ترامپ را میبره لب چشمه و تشنه بر میگردونه, هنوز تا حسینیه کردن کاخ سفید وقت دارند, جرئت ندارند اعلام کنند که کار رژیمه, حمله احمقانه به عراق و اشغال ان کشور و بمباران و خلع سلاح ارتش ازادی و بعدا تقدیم عراق به رژیم بنیادگرای ایران, تمام معادلات استراتژیک را بهم زد, بله این تازه اولشه بذارید به بمب اتم دست پیدا کنه.

  2. واقعا که رفتار پرزیدنت ترامپ باعث نا امیدی شدید ملت ایران شد ما چقدر امیدوار به اقدام آقایه ترامپ نسبت به رژیم ظالم آخوندی بودیم

Comments are closed.