مقامات آمریکایی: هدف ما شناسایی هواپیمای ماهان بوده و قوانین بین المللی را در نزدیک شدن به آن نقض نکرده ایم

 

یک مقام رسمی دولت ایالات متحده در ارتباط با رویارویی جنگنده های آمریکایی به هواپیما ماهان، وابسته به سپاه پاسداران  گفت:  پس از آن که هواپیمای ماهان‌ایر در نزدیکی پایگاه محل استقرار نیروهای ائتلاف ضد داعش تحت رهبری ایالات متحده در التنف سوریه، به تماس رادیویی خلبان جنگنده اف-۱۵ آمریکا برای معرفی خود پاسخ نداد، این جت جنگنده آمریکایی برای انجام بازرسی بصری به هواپیمای مذکور نزدیک شد.

التنف سوریه : یک محدوده ۵۵ مایلی در اطراف پادگان التنف، به عنوان «منطقه پرهیز از درگیری» تلقی می‌شود و نیروهای زمینی دولت سوریه و نیروهای روسیه اجازه ندارند در آن منطقه عملیات اجرا کنند. به گزارش خبرگزاری اِی‌بی‌سی، همه هواپیماهایی که در آسمان آن منطقه پرواز می‌کنند، باید از طریق تماس رادیویی خودشان را معرفی کنند.

ناخدا یکم بیل اربن، عضو نیروی دریای ایالات متحده و سخنگوی ستاد فرماندهی (سنتکام) که  مسئولیت عملیات‌های نظامی در خاورمیانه را بر عهده دارد، با انتشار بیانیه ای، در این باره گفت:  «یک فروند هواپیمای اف-۱۵ ایالات متحده در یک ماموریت هوایی عادی در نزدیکی “مقر” گروه ضربت مشترک ترکیبی-عملیات عزم راسخ در پادگان التنف سوریه یک فروند هواپیمای مسافربری هواپیمایی ماهان را از فاصله ایمن حدوداً هزار متری با آن هواپیما، مورد بازرسی بصری قرار داد».

او افزود:   «این بازرسی بصری با هدف اطمینان یافتن از ایمنی پرسنل ائتلاف در پادگان التنف انجام شد».

ناخدا بیل اربن گفت: «زمانی که خلبان اف-۱۵ هواپیمای مزبور را به عنوان یک هواپیمای مسافربری ماهان‌ایر شناسایی کرد، اف-۱۵ به صورت ایمن فاصله‌اش با آن هواپیما را افزایش داد. این ردگیری حرفه‌ای مطابق با استانداردهای بین‌المللی انجام شد».

کارشناسان هم  می گویند که فاصله یک کیلومتر بوده و هیچ تهدید جنگی نبوده و دلیلی  نداشته است که خلبان  هواپیمای ماهان بترسد و آسیب رسیدن به مسافران به علت  کاهش ناگهانی ارتفاع و  و ترس و وحشت خلبان ماهان  بوده نتوانسته هواپیما را کنترل کند.

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده (اوفک)، پیشتر شرکت هواپیمایی ماهان‌ایررا  در ماه اکتبر سال ۲۰۱۱ به خاطر ارائه حمایت مالی، مادی، یا فناوری از جانبِ، یا به، نیروی قدس – شاخه برون‌مرزی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران که از حزب‌الله و سایر گروه‌های تروریستی پشتیبانی می‌کند – تحریم کرده بود.

وزارت خزانه‌داری  آمریکا گفته بود که  «ماهان‌ایر، در حمایت از عملیات‌های منطقه‌ای نیروی قدس سپاه پاسداران، به انتقال نیروهای عملیاتی، جنگ‌افزارها، تجهیزات، و وجوه مالی نیروی قدس پرداخته و برای حزب‌الله نیز جنگ‌افزار و پرسنل جابه‌جا کرده است».

از زمان آغاز جنگ داخلی سوریه تاکنون، هواپیمایی ماهان‌ایر وابسته به سپاه پاسداران  مرتباً جنگجویان و تجهیزاتی را با هدف سرپا نگه داشتن رژیم اسد و پشتیبانی از آن به سوریه منتقل کرده است که «این امر» به بی‌رحمی‌های رژیم و آوارگی غیرنظامیان کمک کرده است.