مقامات ارشد آمریکایی طرح اسرائیل برای الحاق بخشی از کرانه باختری را مورد بررسی و بازنگری قرار می دهند

جار کوشنر در کنار تصویری یکی از نقطه هایی در کرانه باختری، که اسرائیل قصد الحاق آن را دارد

مقامات ارشد سیاسی و نظامی ایالات متحده، در یک نشست بسیار مهم در کاخ سفید، امروز (چهارشنبه) برنامه دولت اسرائیل را برای الحاق بخشی از کرانه باختری به خاک اسرائیل، مورد بررسی دقیق قرار می دهند که نتایج آن ممکن است برای اجرای طرح اسرائیلی سرنوشت ساز باشد.

در طرح صلح ایالات متحده، موسوم به “معامله قرن” از جمله گفته شده که اسرائیل حق دارد برای تامین امنیت خود، بخشی از آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری و نقاط دیگری از آن ناحیه را به تسلط خود درآورد و در کنار آن، دولت مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل برپا شود.

این طرح در داخل اسرائیل، در میان فلسطینی ها و کشورهای عرب، و همچنین در جامعه جهانی با موافقت ها و مخالفت های همزمان روبرو شده است. فلسطینیان در این هفته تظاهرات گسترده ای در شهر ری خو (اریحا) علیه این برنامه برگزار کردند و کشورهای اروپایی نیز این برنامه را غیرقانونی توصیف کرده اند.

در داخل اسرائیل نیز مباحثات شدیدی در این زمینه جریان دارد و عقاید بیان شده را می توان به چهار دسته تقسیم کرد.

پروژه راست افراطی خواهان باطل شدن طرح کشور مستقل فلسطینی و الحاق سراسر کرانه باختری به خاک اسرائیل است. حزب لیکود به رهبری نتانیاهو مایل به الحاق آبادی های بزرگ اسرائیلی نشین و دره اردن می باشد. حزب آبی و سفید مساحت کمتری را برای اسرائیل می طلبد. ولی در عین حال، بنی گانتس رهبر این حزب، فلسطینیان را متهم ساخت که به اوهام دچار شده اند و سیاست غیرواقعی در پیش گرفته اند و بهتر است به واقعیات نظر بدوزند. او حتی به شیوه توهین آمیزی گفت که “فلسطینی ها همچنان در مدفوع خود چرخ می زنند” که به مفهوم عدم وقوف به واقعیات و مطرح ساختن خواسته های غیر عملی است.

اکنون دستیاران پرزیدنت ترامپ می خواهند با بررسی همه این واکنش ها، بهترین راه را برای پیشبرد صلح و اجرای طرح موسوم به “معامله قرن” بیابند.

مقامات ارشد اسرائیل، مباحثات کاخ سفید را که قرار است در ساعات شامگاه امروز (چهارشنبه) برگزار شود، دنبال می کنند و در انتظار نتایج آن هستند.

بنیامین نتانیاهو ابراز امیدواری کرده بود که تا پایان ماه میلادی جاری، یعنی یک هفته دیگر، بتواند نقشه الحاق را عملی سازد. ولی با شرایط به وجود آمده، بعید است که چنین خواسته ای در مهلت اعلام شده، قابل اجرا باشد.

در نشست امروز کاخ سفید، جارد کوشنر داماد پرزیدنت ترامپ و سرپرست طرح صلح، در کنار وزیر خارجه آمریکا، سفیر ایالات متحده در اسرائیل و مشاوران آن ها حضور خواهند داشت. احتمال دارد که خود پرزیدنت ترامپ نیز در بخشی از این رایزنی حضور یابد.