مقامات اروپایی برای رویارویی با ادامه نقض تعهدات برجامی حکومت ایران، به توافق رسیدند

رویترز در ادامه نوشته هدف از توافق هسته‌ای به تعویق انداختن پروژه احتمالی ایران برای دستیابی به بمب اتمی بوده به طوری که اگر زمانی بخواهد در این مسیر گام بردارد، به جای دو تا سه ماه، حدود یک سال زمان لازم داشته باشد

منابع خبری اروپایی اعلام کردندمقامات سه کشور امضاکننده برجام، به توافق مهمی دست یافته اند که هدف از آن، رویارویی با وضعی است ه حکومت اسلامی ایران همچنان بن نقض تعهدات خود در مورد این تعهد اتمی ادامه می دهد. رژیم ایران اعلام کرده که در واکنش به تحریم های آمریکایی و عدم آمادگی کشورهای اروپایی برای خنثی کردن این تحریم ها، گام به گام از برجام خارج می شود و تعهدات خود را در چارچوب آن همچنان نقض خواهد کرد.

منابع خبری گفتند که اروپاییان با هدف مجبور کردن ایران به اجرای تمام تعهدات هسته‌ای خود احتمالا فرایند پیش‌بینی شده در این توافق برای رسیدگی به تخلفات آن را آغاز کنند، اما در این گام فعلا مانع بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران خواهند شد تا برجام کامل از بین نرود.

حکومت  ایران به دنبال خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای وین، سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان را بارها به نقض تعهدات خود در قبال این توافق متهم ساخته و در واکنش به این امر به طور تدریجی از برخی تعهدات خود در چارچوب برجام عدول کرده است.

رویترز در ادامه نوشته هدف از توافق هسته‌ای به تعویق انداختن پروژه احتمالی ایران برای دستیابی به بمب اتمی بوده به طوری که اگر زمانی بخواهد در این مسیر گام بردارد، به جای دو تا سه ماه، حدود یک سال زمان لازم داشته باشد.

اروپایی‌ها می‌گویند که آخرین اقدام ایران در جهت عدول از تعهدات آن باعث کوتاه شدن این بازه زمانی خواهد شد.

از جمله گام‌هایی که حکومت ایران از با هدف  نقض تعهدات هسته‌ای خود برداشته، از سرگیری غنی‌سازی اورانیوم در سایت زیرزمینی فردو و افزایش سانتریفیوژهای پیشرفته‌ای بوده که توافق هسته‌ای آن را ممنوع ساخته بود.

یکی از این منابع دیپلماتیک در این باره گفته که هدف از آغاز این فرایند حل مسائل مشکل‌زا و حفظ برجام است. این طوری نیست که به طور خودکار تحریم‌های سازمان ملل نیز از پی آن بیاید. اگر ما چنین تصمیمی گرفته بودیم (برقراری دوباره تحریم‌های سازمان ملل)، آن وقت یعنی تصمیم گرفته‌ایم که آخرین میخ را بر تابوت آن بکوبیم.

بر اساس توافق هسته‌ای وین اگر هر کدام از طرفین به این نتیجه برسد که طرف دیگر به تعهدات خود پایبند نیست، می‌تواند موضوع را به کمیسیون مشترک برجام، متشکل از ایران، روسیه، چین، سه قدرت اروپایی و اتحادیه اروپا ارجاع دهد.

یاد آوری می شود این کمیسیون پانزده روز زمان برای حل و فصل مسئله خواهد داشت، اما می‌تواند این مهلت را با توافق طرفین تمدید کند. اگر این مهلت تمدید نشود، فرایند ادامه می‌یابد و در نهایت نیز تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران بازخواهد گشت.

دیپلمات‌ها می‌گویند که سه کشور اروپایی فعلا به جای بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل قصد دارند این فرایند را طولانی‌تر کنند مگر آن که گام بعدی ایران برای نقض  تعهدات هسته‌ای خود به معنای گذشتن از خط قرمزها باشد.