مقامات اسرائیلی از احتمال دیدار ترامپ و روحانی نگرانند، ولی تحلیلگر “پیام اسرائیل” احتمال دیدار را ضعیف می داند

مقامات اسرائیلی در گفتگوهای خصوصی ابراز نگرانی می کنند که پرزیدنت ترامپ ممکن است حدود دو هفته دیگر با حسن روحانی دیدار کند و برای فراهم ساختن زمینه چنین ملاقاتی، بخشی از تحریم های موجود را موقتا لغو کند و سیاست “فشار حداکثری” را تغییر دهد.

برکناری جان بولتون از سمت وزیر مشاور، و سخنان مبهم روز گذشته پرزیدنت ترامپ در مورد امکان برداشتن برخی تحریم ها و همچنین اقدام ناگهانی او در برکناری جان بولتون این احتمال را تقویت بخشیده است.

مقامات اسرائیلی به طور سربسته ابراز نگرانی می کنند که اگر دیداری بین پرزیدنت ترامپ و حسن روحانی برگزار شود، ممکن است سرآغاز اجرای گذشت هایی نسبت به حکومت ایران باشد که به ادامه فعالیت های اتمی و موشکی رژیم و حتی تقویت آن بیانجامد. در چنین صورتی، اسرائیل امنیت خود را به شدت در خطر خواهد دید و ممکن است دولت های اورشلیم و واشنگتن با هم درگیر شوند.

انتخابات عمومی اسرائیل پنج روز دیگر برگزار می شود و اگر تا آن هنگام پیشرفتی در مورد احتمال دیدار انتشار یابد، ممکن است به دوستی کنونی بین پرزیدنت ترامپ و بنیامین نتانیاهو آسیب برساند و روی انتخابات اسرائیل تاثیرگذار باشد. نتانیاهو در انتخابات پیشین، از پشتیبانی علنی رئیس جمهوری ایالات متحده برخوردار گردید و اگر اکنون آن را از دست بدهد، وجهه او در داخل اسرائیل خدشه دار خواهد شد.

با این همه، تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل بر این باور است که نگرانی مقامات اسرائیلی زودهنگام است، زیرا در وضع کنونی، بسیار بعید است که ملاقات بین پرزیدنت ترامپ و حسن روحانی عملی شود.

شرط اصلی رژیم ایران آن است که ایالات متحده تحریم ها را کاملا لغو کند. ولی ارزیابی شده است که حتی اگر این تحریم ها کاهش یابد، راه مذاکره هموار خواهد شد. آگاهان می گویند که اگر دولت آمریکا موافقت کند که رژیم ایران بتواند روزانه هفتصد هزار بشکه نفت صادر کند و یک اعتبار پانزده میلیارد دلاری نیز از کشورهای اروپای غربی بگیرد، دعوت ترامپ را برای گفتگو خواهد پذیرفت.

پرزیدنت ترامپ در پاسخ به پرسشی در مورد تحریم ها و امکان برداشتن آن ها، گفت: «ببینیم چه خواهد شد!»

رژیم ایران با برخورداری از این تسهیلات، خواهد توانست روی پای خود بیایستد و از فروپاشی و ورشکستگی رهایی یابد. از دیدگاه اسرائیل که خواهان برافتادن کامل رژیم ایران است، چنین امری ممکن است یک فاجعه باشد.

در چنین وضعی، اسرائیل توان ایستادگی در برابر پرزیدنت ترامپ و سیاست جدید او را نخواهد داشت.

ولی تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل ارزیابی می کند که احتمال انجام چنین دیداری بسیار ضعیف است و اگر پرزیدنت ترامپ گذشت هایی برای انجام این دیدار عملی سازد و ملاقات بدون نتیجه پایان گیرد، به حیثیت خود وی لطمه وارد خواهد آمد و در انتخابات ریاست جمهوری، به زیان او تمام خواهد شد.

از سوی دیگر، بعید می نماید که جناح تندرو در رژیم این اختیار و اجازه را به روحانی بدهد که در صورت مسافرت به نیویورک، دیداری نیز با رئیس جمهوری آمریکا داشته باشد. به گمان تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل، گمان قوی تر آن است که خامنه ای از سفر روحانی جلوگیری کند و محمد جواد ظریف نماینده و سخنران رژیم ایران در همایش دو هفته دیگر مجمع عمومی سازمان ملل باشد.

روزنامه “جروزالم پست” از قول منابع امنیتی و اطلاعاتی و از جمله “موساد” نوشت که آن ها بر این باورند که موقعیت برای برداشتن تحریم ها و حتی کاهش آن ها به هیچ وجه مناسب نمی باشد.