مقامات اسرائیلی از دیدارها با جان بولتون عمیقا ابراز خشنودی می کنند. نتانیاهو با ملت ایران ابراز همبستگی کرد

جان بولتون و نتانیاهو در اسراییل با هم دیدار کردند

مقامات دیپلماتیک اسرائیل از پیامدهای گفتگو بین جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید با رهبران اسرائیل ابراز خرسندی کردند و آن را گامی دیگری در تحکیم همآهنگی بین ایالات متحده و اسرائیل برای مبارزه با فتنه گری های حکومت ایران در منطقه دانستند.

نخست وزیر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر در پیامی که در حاشیه گفتگوهای با مقام بلندپایه آمریکایی انجام داد، یک بار دیگر حمایت دولت و ملت اسرائیل را از مردم ایران مورد تاکید قرار داد، و نوشت که مبارزه کنونی اسرائیل، نه علیه مردم ایران، بلکه علیه رژیم آن کشور است.

صرفنظر از مصاحبه مطبوعاتی مشترک بین بولتون و نتانیاهو که روز گذشته (دوشنبه) برگزار شد، درباره گفتگوهای به عمل آمده گزارش بیشتری انتشار نیافته است. ولی همگان مسلم می دانستند که ایالات متحده و اسرائیل در مورد مسائل مربوط به زیاده خواهی های رژیم ایران از همآهنگی کامل برخوردارند.

آگاهان گفتند یکی از مطالبی که در دیدارهای بولتون با نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل بررسی شد، آن بود که چگونه می توان اروپاییان را از ادامه همکاری با رژیم ایران بازداشت.

گفته شد که اسرائیل نیز در کنار ایالات متحده فشارهای سنگینی بر کشورهای اروپایی وارد می کند تا آن ها نیز علنا به تحریم ها بپیوندند.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل می گوید که در نهایت امر، اروپا چاره ای جز همکاری با اسرائیل و ایالات متحده، در اجرای تحریم های اقتصادی علیه رژیم ایران نخواهد داشت.

استدلال این تحلیلگر آن است که کشورهای اروپای غربی، خواه به صورت فردی، و خواه در چارچوب اتحادیه اروپا، امکانات زیادی برای دور زدن تحریم ها ندارند. در اقتصاد آزاد اروپا، کشورها نتوانستند هیچ تضمینی در اختیار کمپانی های بزرگ قرار دهند که جرات کنند  به معامله با حکومت ایران ادامه دهند. خروج کمپانی نفتی توتال از ایران و قطع همکاری کارخانجات خودروسازی فرانسوی با ایران، نشانه های برجسته ای از شکست این تلاش اتحادیه اروپا و سران کشورهای عضو می باشد.

تحلیلگران می گوید که بیرون راندن سپاه پاسداران و نیروهای وابسته به رژیم ایران از سوریه، بیش از همه، برای اسرائیل اهمیت امنیتی دارد. ولی ایالات متحده نیز آن را در چارچوب سیاست منطقه ای خود، که همانا مهار کردن رژیم ایران است بسیار مهم می داند.

تلویزیون فارسی زبان ایران اینترنشنال که از لندن برنامه پخش می کند، شب گذشته مصاحبه ای با دکتر محسن میلانی و آقای منشه امیر انجام داد که در آن پیامدهای سفر جان بولتن به اورشلیم مورد بررسی قرار گرفت. بخشی از سخنان آقای منشه امیر را در این رابطه می شنیم:

جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید که روز یکشنبه (پریروز) به اورشلیم آمد، قرار است امروز اسرائیل را ترک گوید. وی در این اقامت سه روزه، علاوه بر نخست وزیر و وزیر دفاع، با برخی دیگر از بلندپایگان امور امنیت و اطلاعاتی و نظامی اسرائیل نیز دیدار داشته که درباره آن ها هیچگونه گزارشی انتشار نیافته است.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه حکومت ایران گفته بود که دیدار بولتون از اسرائیل و مذاکراتی که انجام داده، هیچ نگرانی در حکومت اسلامی ایران ایجاد نمی کند. قاسمی در رابطه با سخنان رهبران آمریکا که رژیم ایران را به حمایت از تروریسم و دخالت های نظامی و فتنه گرانه در کشورهای همسایه متهم ساخته است، گفت: «کافر همه را به کیش خود پندارد». به عبارت دیگر، قاسمی با زبان بی زبان گفت که تروریست، خود آمریکاست و این در حالی که حکومت ایران خواهان نیک بختی و رفاه مردمان همه کشورهای منطقه و جهان است.

بنیامین نتانیاهو در دیداری که با جان بولتون داشت از جمله به او گفت که دولت و ملت اسرائیل در کنار مردم ایران ایستاده اند و رویارویی آن ها را با رژیم کنونی تحسین می کنند. نخست وزیر اسرائیل ابراز خرسندی کرد که شخص پرزیدنت ترامپ و همچنین مایک پمپئو وزیر امور خارجه، و جان بولتن مشاور امنیت ملی نیز، بارها پشتیبانی خود را از تلاش ملت ایران برای رهایی از وضع موجود بیان داشته اند.

نتانیاهو در بخش دیگری از پیام خویش نوشت: «مردم ایران بدانند که پیکار ما علیه آنان نیست، بلکه ضد حکومت اسلامی ایران می باشد».

آقایان منشه امیر و محسن میلانی در برنامه سیاسی در کانال ایران اینترنشنال درباره پیامدهای دیدار جان بولتون و نتانیاهو سخن گفتند

یک دیدگاه

  1. سرانجام مرد یک چشم افسانه ایى در کشورى ظهور مى کند که در آن کشور دراویش به زندان فرستاده مى شوند و درب مساجد به آتش کشیده مى شوند .

Comments are closed.