مقامات اسرائیلی از پیروزی بوریس جانسون در مقام نخست وزیر بریتانیا استقبال کردند

مقامات دولت اورشلیم از گزینش بوریس جانسون به نخست وزیری بریتانیا ابراز خشنودی کردند و او را یکی از دوستان خوب اسرائیل نامیدند. جانسون که او نیز خود را دوست اسرائیل می داند، به دنبال اعلام کناره گیری خانم ترزا می، برای به دست آوردن مقام نخست وزیری، با جرمی هانت به رقابت پرداخت و بر او پیروز شد.

مقامات سیاسی در اسرائیل گفتند که بوریس جانسون به مسائل امنیتی و سوق الجیشی اسرائیل آگاهی کامل دارد و با پیشبرد تحریم ها علیه اسرائیل قاطعانه مخالفت می ورزد. او در یک سخنرانی گفت که “هیچ چیز نابخردانه تر از آن نیست که تنها دموکراسی خاورمیانه مورد تحریم قرار گیرد.

وی در دوران نوجوانی از اسرائیل دیدن کرده و مدتی در کیبوتس (آبادی اشتراکی) در اسرائیل عضویت داشته و از نزدیک با زندگی مردم این کشور آشنا شده است.

نخست وزیر جدید بریتانیا در فرصتی گفته بود که او خود را یک صهیونیست واقعی می داند و به آن افتخار می کند.

واژه صهیونیست به کسی اطلاق می شود که باور دارد یهودیان نیز مانند هر ملت دیگری حق دارند در سرزمین پدری خود زندگی کنند و از تساوی حقوق در بین ملت ها برخوردار باشند. رژیم ایران واژه “صهیونیست” را به عنوان یک دشنام و یک صفت بد معرفی می کند و هر حادثه سویی که در ایران و یا یک کشور دیگر جهان به وقوع می پیوندد، به آن چه که “صهیونیست ها” می خواند نسبت می دهد. صهیونیسم به مفهوم ناسیونال یهودیان است.

در عین حال، بوریس جانسون در سال های پیش، عملیات اسرائیل علیه ترور فلسطینی در غزه را “نامتوازن” لقب داده و از مخالفان سرسخت آبادی سازی اسرائیلی در کرانه باختری می باشد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر و وزیر دفاع اسرائیل با فرستادن پیام ویژه ای برای بوریس جانسون، پیروزی او را شادباش گفت.

محافل آگاه می گویند که نخست وزیر جدید بریتانیا با دولت پرزیدنت ترامپ نیز علیه حکومت اسلامی ایران همخوانی دارد.

برخلاف جرمی کوربین رهبر حزب کارگر بریتانیا که به داشتن دیدگاه های ضد اسرائیلی و حتی ضد یهودی شهرت دارد و با ترور فلسطینی علیه اسرائیل ابراز همبستگی کرده است، نخست وزیر جدید بریتانیا با جامعه یهودیان کشورش نیز مناسبات دوستانه دارد.