مقامات اقلیم کردستان عراق: حمله الحشد الشعبی به دفتر حزب دمکرات در بغداد، تعرض به صلح داخلی است

نچیروان ادریس بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق حمله به مرکز حزب دموکرات کردستان در بغداد از سوی طرفداران الحشد الشعبی مورد حمایت حکومت ایران را به شدت محکوم کردند.

بارزانی با انتشار بیانیه ای این اقدام را کاری خرابکارانه از سوی طرفداران شبه‌نظامیان بسیج مردمی عراق تلقی کرده و نوشته است که  «گروه‌های خارج از قانون عراق ساختمان شعبه حزب دموکرات کردستان در بغداد را به آتش کشیده و همزمان نیز پرچم کردستان و تصویر نمادین کُرد را آتش زده و به جای آن‌ها پرچم بسیج مردمی را بالا بردند. ما این تجاوز را محکوم کرده و آن را اقدامی خرابکارانه می‌دانیم.»

همزمان وزارت خارجه آمریکا نیز با انتشار بیانیه ای  حمله به مقر حزب دموکرات کردستان عراق و آتش زدن آن در بغداد را به شدت محکوم کرد.

وزارت خارجه از احزاب عراقی خواست، تا در این دوره حساس که این کشور با بیماری همه‌گیر کرونا، بحران اقتصادی و تهدید مستمر از سوی «داعش» روبرو است، با مسئولیت پذیری بیشتری برخورد کنند.

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده هم با انتشار بیانیه ای در توئیتر گفت: «فعالیت‌های مخرب شبه نظامیان مورد حمایت ایران، امنیت عراق را تهدید می کند».

روز گذشته عده ای از هواداران حشد الشعبی با حمله به مقر حزب دمکرات عراق در بغداد آن را به آتش کشیدند. که این یورش و آتش زدن دفتر حزب دمکرات عراق در بغداد با واکنش‌های تند داخلی و خارجی مواجه شد.

همچنین  مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر این کشور حمله به دفتر حزب دموکرات کردستان عراق در بغداد را محکوم و این اقدام را غیرقابل قبول خواند و گفت: « جنایت حمله به مقر حزب دمکرات کردستان غیرقابل قبول است و با هرگونه حمله به عراقی‌ها، به نام دولت و مردم مقابله می‌کنیم».

نخست وزیر عراق اعلام کرد که «برخی از عاملان آتش زدن دفتر حزب دمکرات عراق را دستگیر کرده است و عده ای نیز تحت تعقیب قرار خواهد داد».

او تاکید کرد که عراقی‌ها به دوران جنگ فرقه‌‌ای برای اهداف سیاسی را پشت سر گذاشته و به آن مرحله باز نخواهند گشت.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در عراق نیز با ابراز نگرانی از حمله به مقر حزب دمکرات عراق در بغداد در صفحه توییتر خود نوشت: «اعمال خشونت و ارعاب، محکوم است. عراق برای مقابله با بسیاری از مشکلات خود به وحدت، ثبات و گفت‌وگو نیاز دارد.»