مقامات امنیتی ایالات متحده : هکرهای حکومت ایران  به اطلاعات رای‌دهندگان یک ایالت در آمریکا دست پیدا کرده‌اند

اف‌بی‌آی و وزارت امنیت میهن آمریکا با انتشار بیانیه ای اعلام کردند  که هکرهای رژیم اسلامی ایران که هفته‌ گذشته با هدف دخالت در انتخابات ایالات متحده به هزاران آمریکایی ایمیل فرستادند و موفق شده‌اند دست‌کم در یک ایالت به اطلاعات رای‌دهندگان دسترسی پیدا کنند.

مقامات امنیتی آمریکا گفته اند که  هکرهای ایرانی تحت نام گروه راست افراطی پراود بویز به هزاران رای‌دهنده آمریکایی ایمیل‌های تهدیدآمیز ارسال کرده بودند. این ایمیل‌ها همچنین حاوی یک ویدیو بود که در آن هکرها نشان داده بودند چگونه با رخنه در اطلاعات ثبت‌نام رای‌دهندگان می توانند در انتخابات آمریکا اختلال ایجاد کنند.

در ادامه بیانیه مقام‌های ارشد امنیتی امریکایی آمده است:   هکرهای ایرانی همچنین چند ایالت را برای یافتن نقاط آسیب‌پذیر آنها مورد بررسی قرار داده‌اند.

خبرگزاری رویترز نیز در این باره نوشته است: در ویدیویی که هکرهای ایرانی در مورد دسترسی به اطلاعات ثبت‌نام رای‌دهندگان منتشر کرده بودند، اطلاعات شخصی رای‌دهندگان ایالت آلاسکا به طور مختصر نشان داده شده است، اما مقامات امنیتی آمریکا و مسئولان انتخاباتی آلاسکا از اظهارنظر در این مورد خودداری کرده‌اند.

رویترز در ادامه  به نقل از شرکت رسانه‌ای سایبر اسکوپ نوشته است  که  ۱۰ ایالت هدف بررسی هکرها بوده‌اند.

به گزارش رویترز، کارشناسانی که این ویدیو را بررسی کرده‌اند معتقدند این ویدیو چیزی بیشتر از ترساندن رای‌دهندگان بوده و در صورتی که ساختگی نباشد می تواند نشان دهد که صحت انتخابات آمریکا در خطر است. در عین حال، تا روز جمعه مشخص نشده بود که آیا هکرهای ایرانی موفق شده‌اند به اطلاعاتی دسترسی پیدا کنند یا نه.

یادآور می شود که حکومت اسلامی ایران پیشتر هر گونه نقش خود در این عملیات سایبری را نفی کرده بود در همین رابطه،  علیرضا میریوسفی، سخنگوی نمایندگی رژِم  ایران در سازمان ملل، نیز  پس از انتشار این خبر گفته بود: «ایران هیچ علاقه‌ای به دخالت در انتخابات آمریکا و هیچ ترجیحی برای نتیجه آن ندارد».

خبرگزاری رویترز همچنین گزارش داد که  هکرهای روسی نیز در اقدامی با هدف دخالت در انتخابات آمریکا، دفاتر حزب دموکرات در ایالت‌های کالیفرنیا و ایندیانا را هدف قرار داده‌اند.