مقامات امنیتی عراقی اعلام کردند : پایگاه آمریکایی بلد در شمال بغداد هدف سه راکت قرار گرفت

مقامات امنیتی عراقی با انتشار بیانیه ای از اصابت سه راکت کاتیوشا به پایگاه هوایی بلد در شمال بغداد خبر دادند. این دومین حمله موشکی ظرف کمتر از یک هفته به محل استقرار نیروهای آمریکایی‌ است.

یک پیمانکار عراقی در حمله مجروح شده است.

خبرگزاری رویترز نیز با تایید این خبر نوشته است: پایگاه نظامی بلد که محل استقرار سربازان و پیمانکاران آمریکایی است، برای چندمین مرتبه هدف حمله راکتی قرار گرفت.

ن پایگاه بلد در ۶۴ کیلومتری شمال بغداد و جنوب استان صلاح‌الدین قرار دارد و پیش‌تر نیز مورد اصابت خمپاره یا موشک قرار گرفته است. مورد اخیر، دومین حمله ظرف کمتر از یک هفته به این پایگاه است.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حملات را بر عهده نگرفته است.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابعی که خواسته‌اند نام‌شان فاش نشود، از احتمال مشارکت شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران در این حملات خبر می‌دهد. این منابع در این گمانه‌زنی، به سوابق گروه‌های یاد شده در حمله‌های مشابه اشاره کرده‌اند.

اما رسانه‌های داخلی حکومت  ایران این حملات را به شبه‌نظامیان داعش نسبت داده اند.

وقتی این پایگاه در دسامبر ۲۰۱۹ نیز هدف حمله راکتی قرار گرفت، دیوید شنکر، دستیار وزیر خارجه وقت آمریکا احتمال دست داشتن ایران در حمله را مطرح کرده بود.

در هفته گذشته نیز در حمله موشکی  به فرودگاه اربیل، یک شهروند خارجی کشته و پنج غیرنظامی و یک سرباز آمریکایی زخمی شدند. مسئولیت این حمله را گروهی با نام “اولیاء الدم” برعهده گرفت. ایران هم هرگونه دخالت و مشارکت در حمله به فرودگاه اربیل را رد کرد.