مقامات بانک مرکزی ایران ادعا می کنند که جای نگرانی نیست، ولی نرخ دلار همچنان بالا می رود

مقامات بانک مرکزی ایران ادعا می کنند که جای نگرانی نیست، ولی نرخ دلار همچنان بالا می رود

در حالیکه بهای ارز در ایران  روز به روز بالا می رود بهای پول ایران بیش از پیش پایین آمده است .

اصغر سمیعی، رئیس هیات موسس کانون صرافان گفت: محدودیت های وضع شده برای فروش قانونی ارز به مردم توسط صرافی های مجاز باعث شده است که مردم برای تامین ارز مورد نیاز خود  به سراغ بازار سیاه ارز و مراکز غیر رسمی بروند.

سمیعی افزود:  سال گذشته، نهادهای ذیربط، محدودیت‌هایی از جمله  تعیین سقف برای فروش ارز به افراد حقیقی و مردم اعمال کردند،اما این کار باعث رونق دادن به بازار سیاه ارز و افزایش شمار دلار و سایر ارزهای تقلبی در بازار شد .

سمیعی گفت : هر شخصی می‌تواند فقط یک بار در سال و حداکثر ۲۲۰۰ دلار ارز از منبع رسمی و قانونی تهیه کند،

وقتی به هر دلیلی نیاز به ارز اضافه‌تر داشته باشد، باید به بازار غیر رسمی مراجعه کند که در آن بازار نیز انواع خطرات از جمله دلارهای تقلبی به وفور وجود دارد.

وی با صراحت گفت:  مقررات مربوط به خرید ارز شفاف نیست،  محدودیت‌های عمدی وضع شده، از سوی ناظرین بر کنترل خرید ارز  در ایران باعث شده است که خریداران ارز به سوی بازار سیاه که در آن احتمال فروش دلار و سایر ارزهای تقلبی وجود دارد هدایت  پیدا کنند.

سمیعی افزود: مشکل تهیه  ارز جدی است مردم نیاز دارند نهادها ی ذیربط فضا ی خرید ارز در بازار را امنیتی کرده اند، زمینه ی رانت و رشوه از سوی بعضی از افراد  برای تهیه ارز بیداد می کند.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت: «آمریکا و متحدانش قرار بود سال گذشته ایران را به زانو درآورند که البته تمام تلاش هایشان بی نتیجه بود و امسال شرایط بهتری داریم. و خوشبختانه در شرایط فعلی ثبات اقتصادی بدون مشکلات ارزی نیز برقرار شده است».

همتی افزود: آمریکا اعلام کرده است که حداکثر فشار را بر ایران وارد و تلاش کرده فروش نفت ایران را کاهش دهد، ولی ما مسیرها و روندهایی را برای دریافت درآمد هایمان پیدا کردیم که هیچ یک از این کارها نمی‌تواند بر آن اثرگذار باشد.

آشنایان امور بسیار بعید می دانند که وعده ها و سخنان ظاهرا خوش بینانه رئیس کل بانک مرکزی حکومت ایران هیچگونه پشتوانه ای داشته باشد

یک دیدگاه

  1. تاعکس روی اسکناسهای ایرانی عوض نشه – افت ارزش آن ادامه خواهد یافت و دراصل ریال خمینی درمقابل دلارجرج واشینگتن شکست خورده است و تبدیل به آشغال پول شده است.

Comments are closed.