مقامات حکومتی تائید می کنند که بر ابعاد سرفت در ایران افزوده شده، که یکی از نشانه های گسترش فقر در کشور است

دولت روحانی اعلام کرده است که بر اساس آمار رسمی ، ،میزان سرقت در تهران و شهرستان‌های ایران طی ماه‌های گذشته رو به افزایش است . آشنایان امور می گویند که هراندازه فقر بیشتر شود، و قدرت خرید مردم کاهش یابد، بر میزان سرقت و دزدی و ناامنی اقتصادی نیز افزوده می شود.

روزنامه همشهری در گزارشی چنین نوشته است : بسیاری از مردم بر اثر گرسنگی دست به سرقت مواد غذایی می زنند .یک زن سالخورده در این  باره گفته که من نماز می‌خوانم، اما آن روز وارد فروشگاه شدم و یک کیسه برنج ۱۰ کیلویی برداشتم! خدا مرا ببخشد. ما ۲ ‌ماه بود که در خانه برنج نداشتیم. نتوانستم تهیه کنم. خدا مرا ببخشد…

هم چنین در همین رابطه، یک فروشگاه زنجیره ای در تهران گفته است : در روزهای اخیر دزدی و سرقت نان و مواد غذایی کم حجم در فروشگاه ها زیاد شده و بعضی وقت ها وقتی آنها را می بینیم یا خیلی کودک هستند و یا سالخورده برای خود ما هم دشوار است که آنان تحویل پلیس بدهیم .

شماری از فروشگاه های سطح کشور خبر از سرقت مواد غذایی به علت گسترش روز افزون فقر در کشور داده وگفته اند: در کشوری که دختر بچه ۴ ساله نان می دزدد دیگر کرامت و شرافت معنا ندارد بینوایان در ایران زیاد شده اند .

گفته شده است که در روزهای اخیر پس از اعتراض‌های آبان‌ماه این دزدی‌ها بیشتر شد.و شمار زیادی از  این نیازمندان افراد مردم عادی‌اند که توانایی تهیه مایحتاج زندگی خود را ندارند.

کاربران رسانه‌های اجتماعی نیز تعداد بسیاری فایل ویدئویی از لحظه سرقت از فروشگاه‌ها منتشر کرده‌اند.

مقام‌های انتظامی و قضایی حکومت گفته اند که  افزایش سرقت هم در پایتخت و هم در استان‌های ایران گسترش یافته و این سرقت‌ها علاوه بر فروشگاه‌ها، از خودرو، منزل، بانک و در فضای اجتماعی  از حساب مردم نیز صورت گرفته است.

مرکز آمار ایران  در گزارشی نوشته است که قدرت خرید همه دهک‌های جامعه در آبان‌ماه کاهش یافته است .

در این گزارش امده است تورم در کشور بیش از ۴۱ درصد است .که  بیشترین افزایش قیمت در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با بیش از ۵۳ درصد برای دهک اول و حدود ۶۱ درصد برای دهک دهم بوده است.

رحیم زارع، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس پیشتر  از رشد ۱۰۰ درصدی کرایه وانت، ۳۰ درصدی کرایه تاکسی‌های درون و برون‌شهری، ۷۰۰ درصدی گوجه، ۲۵ درصدی ماهی، ۲۵ درصدی برنج وارداتی و شش درصدی تخم مرغ خبر داده بود.

گفته شده است حسن روحانی، رییس‌جمهوری حکومت ، تحت فشار قرار داشتن “حدود ۷۵ درصد مردم” را تایید کرده، و وزارت اطلاعات  نیز اذعان داشته که ترکیب معترضان بازداشتی در تظاهرات سراسری بیشتر متشکل از “افراد بیکار یا دارای درآمد پایین” بوده است.