مقامات حکومتی در ایران:   تهران باید فوری تعطیل و قرنطینه شود

دو مقام مسئول در پایتخت، محسن هاشمی رییس شورای شهر و نادر توکلی معاون درمان ستاد فرماندهی مدیریت کرونا در تهران، با تاکید به شرایط فوق بحرانی کورونا، اعلام کردند که  شمار جان‌باختگان روزانه در این کلانشهر به ۱۵۰ نفر در روز رسیده و  بیمارستان‌ها، پاسخگوی مبتلایان نیست باید هر چه زودتر تهران تعطیل و قرنطینه کامل شود.

محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران، گفت که اکنون «باید به فکر تعطیلی کامل تهران به دلیل شیوع زیاد کرونا باشیم، در غیر این صورت از پس موج سوم کرونا بر نمی‌آییم».

رییس شورای شهر تهران افزود که در تهران آمار متوفیان کورونا به ۱۵۰ نزدیک شده و همه این آمار نشان می‌دهد که باید اقدامات ویژه‌تری جهت مقابله با کرونا انجام داد چراکه عملکرد و برنامه‌های قبلی چندان جواب نداده است.

هاشمی گفت:   این روزها آمار روزانه جان‌باختگان به دلیل ابتلا به کورونا در کشور به حدود ۳۰۰ نفر نزدیک شده و آمار مبتلایان روزانه به پنج هزار نفر رسیده است،  باید هر چه زودتر به فکر تعطیلی کامل تهران و کلانشهرها باشیم در غیر اینصورت از پس موج سوم کرونا بر نمی‌آییم.

رییس شورای شهر تهران با اشاره به  وضعیت آلودگی هوای تهران در پاییز و وخیم‌تر شدن وضعیت شیوع کورونا افزود که از طرفی هم در پاییز آلودگی هوا تاثیر جدی بر روی سیستم ایمنی سالمندان و کودکان می‌گذارد.

او با بیان اینکه در حال حاضر تنها راه مقابله با کرونا تقویت سیستم ایمنی بدن است، گفت که نداشتن استرس و تغذیه مناسب در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

رییس شورای شهر تهران وضعیت گرانی‌ها را نیز بر وخامت کرونا موثر دانست و افزود که تامین ویتامین برای بدن از طریق مصرف گوشت و مرغ، ماهی و میوه و سبزیجات ضروری است ولی قیمت این اقلام در بازار بسیار گران شده و مردم استرس گرانی اقلام را دارند و امکان تهیه آن برای‌شان مقدور نیست.

همزمان نادر توکلی، معاون درمان ستاد مدیریت کورونا در پایتخت، نیز وضعیت تهران را از نظر شیوع بیماری کورونا «کاملا بحرانی» اعلام کرد و گفت که در این شرایط مراکز بهداشت تهران در حال غربالگری فعال و شناسایی و پیگیری وضعیت بیماران مثبت هستند اما با ادامه روند نامناسب فعلی، «قرنطینه نسبتا کامل» می تواند ما را به نتایج بهتری برساند.

توکلی همزمان درباره هشدار داد که «ظرفیت تخت‌های مراقبت ویژه در بیمارستان‌های تهران در حال تکمیل است و با ادامه روند کنونی شیوع بیماری کرونا، در آینده نزدیک احتمال پر شدن ظرفیت این بیمارستان‌ها وجود دارد».

معاون ستاد مقابله با کورونا  شرایط را در تهران بسیار نگران کننده خواند و گفت که فقط در صورت قرنطینه کامل است که «هم خدمت مناسب‌تر به بیماران ارائه می‌شود و هم با کنترل بیماری شاهد کاهش تعداد بستری‌ها و در نهایت مرگ و میر خواهیم بود».