مقامات دولتی ایران: «به زودی سومین گام به هدف نقض تعهدات برجامی را اعلام خواهیم کرد»

حکومت ایران در  مرحله اول نقض تعهدات اتمی اعلام کرده بود  که دیگر به محدودیت ذخیره اورانیوم غنی‌سازی که ۳۰۰ کیلوگرم است پایبند نخواهد بود

مقامات حکومت اسلامی ایران می گویند که خود را برای اعلام گام سوم نقض تعهدات رژیم در چارچوب برجام آماده می سازند. این تصمیم نشان می دهد که تلاش های پرزیدنت ماکرون و دیگر کشورهای اروپایی برای دور زدن برجام بی نتیجه بوده است. آگاهان گفتند که این امر، یکی از موضوع هایی خواهد بود که محمد جواد ظریف در سفر پیش رو به پاریس، با رهبران فرانسه در میان خواهد گذاشت.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در نشست خبری گفت : تا این لحظه رایزنی‌ها درخصوص اجرای تعهدات اروپایی‌ها به نتیجه نرسیده است. البته مکرون در حال تلاش‌هایی است. ما منتظر نتیجه تلاش‌های دیپلماتیک هستیم و پس از آن، شورای عالی نظارت بر برجام تصمیم‌ می‌گیرد

وی افزود:  گام سوم نقض تعهدات برجام در حال طراحی است. اما  اشاره‌ای به جزئیات آن نکرد. اما گفته می شود که این گام، راه اندازی سانتریفیوژهای جدید از نسل ششم و هشتم ساخت ایران می باشد. طبق تعهدات حکومت ایران در چارچوب برجام، در حال حاضر فقط سانتریفیوژها نسل اول فعال هستند.

شماری از مقام‌های حکومت ایران ، از جمله علی اکبر صالحی رییس  سازمان انرژی اتمی، محمدابراهیم رضایی، رئیس کمیته هسته‌ای مجلس، پیشتر  گفته‌ بودند که یکی از اقدامات این مرحله، راه‌اندازی سانتریفیوژهای آی‌آر ۸»و آی‌آر ۶ خواهد بود.

حکومت ایران در  مرحله اول نقض تعهدات اتمی اعلام کرده بود  که دیگر به محدودیت ذخیره اورانیوم غنی‌سازی که ۳۰۰ کیلوگرم است پایبند نخواهد بود. و در گام دوم نیز غنی‌سازی را از سطح ۳.۶۷ درصد به ۴.۵ درصد افزایش داد.

محمد جواد ظریف بار دیگر وزیر خارجه حکومت ایران گفت: با توافق هسته ای حاضر به مذاکره با امریکا هستیم .

محمد جواد ظریف گفت :  هدف هر گونه میانجی‌گیری باید برگرداندن آمریکا به توافق هسته‌ای باشد. در اینصورت ایران با امریکا  مذاکره خواهد کرد.

ظریف در دیدار با وزیر خارجه فنلاند گفت: انتظار داریم که اروپا تلاش کند که ایران در برجام بماند .

وزیر خارجه فنلاند در پاسخ گفته بود : اروپا تمام سعی خود را برای حفظ برجام خواهد کرد .

ظریف گفت:  توقیف نفتکش گریس ۱حامل نفت ایران در آبهای جبل الطارق را “غیرقانونی” بود وخوشحال است که موضوع به خوبی پایان  یافته است.

نفتکش گریس ۱  ماه گذشت توسط نیروی دریایی بریتانیا بازداشت شده بود که به حکم دولت جبل الطارق آزاد و هم اکنون  عازم بندری در جنوب یونان است.