مقامات رسمی حکومت هم، علیرغم پرده پوشی های همیشگی، تایید می کنند شمار قربانیان و مبتلایان بالا می رود

به موجب آمار رسمی که ظهر امروز در تهران انتشار یافت،شمار جانباختگان در اثر ابتلا به ویروس کورونا در حال افزایش است و در شبانه روز اخیر به ۲۰۷ نفر رسیده که ۱۷ تن از شبانه روز پیش از آن بالاتر است. با این همه، محافل پزشکی و آشنایان به امور ایران، همچنان نسبت به درستی این ارقام ابراز تردید می کنند و شمار واقعی را بسیار بالاتر می دانند.

بدین سان، شمار کل جانباختگان طبق آمار رسمی، به بیست و شش هزار تن نزدیک می شود. شمار مبتلایان نیز که در شبانه روز اخیر شناسایی شده اند، سه هزار و ششصد و هفتاد و هفت نفر اعلام گردید که نسبت به درستی آن نیز تردید بسیار وجود دارد. ولی به موجب این ارقام رسمی، شمار کل مبتلایان در ایران از مرز ۴۵۳ هزار نفر فراتر رفته است.

سیما لاری سخنگوی وزارت بهداشت که این آمار را ارائه داد، افزود:  « در۲۴ ساعت گذشته تاکنون ۳۶۷۷ تن  دیگر به کورونا مبتلا شدند که حدود  ۱۶۵ تن  از روز قبل بیشتر شده است و در مجموع به  ۴۵۳ هزار و ۶۳۷ تن رسیده است».

او گفت:  ۴۰۷۹ تن از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

خانم لاری در ادامه افزود: ۲۶ استان در وضعیت قرمز و بقیه استان ها در وضعیت هشدار قرار دارند.

عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، نیز اعلام کرده است که  «نمودارهای ورود و خروج و بستری بیماران در بیمارستان‌ها نشان می‌دهد که کار از موج اول، دوم و سوم گذشته و ما با اپیدمی ممتدی روبرو هستیم، روند همه‌گیری ادامه دارد و هر روز با شرایط جدیدی روبرو می‌شویم.»

وی افزود: «بیمارستان‌ها باید از تمامی ظرفیت خود برای حفظ جان بیماران استفاده کنند».

ایرج حریرچی، معاون کل وزیر بهداشت نیز  هشدار داد که اگر هیچ مداخله‌ای از طرف دولت صورت نگیرد، «ممکن است در آبان ماه به ۶۰۰ مورد مرگ روزانه برسیم و یک پیش‌بینی دیگر نشان‌دهنده ۹۰۰ مورد فوت روزانه در اواسط آذر ماه است».

او گفت: «تعداد قربانیان کرونا در برخی استان ها بی سابقه و خیلی بیشتر از حد نصاب های قبلی است و بر اساس آخرین آمار، هر ۷ دقیقه یک نفر در ایران به علت کرونا فوت می‌کند».

حریرچی افزود: «در روزهای گذشته تعداد مبتلایان و بستری شدگان خیلی بیشتر از موج اول و دوم بوده و در برخی مناطق احتمال بازگشت محدودیت‌ها و تعطیلی زیاد است و این احتمال در تهران بیش از سایر استان‌ها است».

او تصریح کرد: «در ۸ ماه گذشته، تعداد دانش آموزان مبتلا به کرونا، بالای ۱۰ هزار نفر بوده است که بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفر آنان جان‌باخته‌اند و ابتلای اکثر این افراد از جامعه و خانواده بوده است و نه از مدارس».

ناهید خداکرمی رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران نیز از مرگ ۱۲ هزار نفر در پایتخت به دلیل کرونا خبر داد.

او گفت: «تعداد فوتی‌ها در طول روز به ۹۰ نفر هم رسیده است».

این عضو شورای شهر تهران همچنین گفته است: «همه ظرفیت بیمارستان‌های خصوصی و دولتی در حال حاضر به دلیل افزایش آمار مراجعات تکمیل شده است».