مقامات رژیم ایران از آمادگی اردوغان برای بهبود روابط با اسرائیل ابراز نگرانی می کنند 

روزنامه ابتکار در شماره امروز خود دوشنبه در یک واکنش خبری عادی سازی روابط ترکیه و اسرائیل را یک رویداد خطرناک نامید و به   نقل قول از رسانه خبری المانیتور گزارش داد : آیا باز شدن یخ روابط ترکیه و اسرائیل؛ برای نابودی ایران است؟ آنکارا _ تل آویو یک عادی سازی خطرناک در پیش دارند

این روزنامه در ادامه نوشته است:  ترکیه قصد دارد یک سفیر جدید در اسرائیل منصوب کند. ظاهرا فرد مورد نظر برای این سمت افق الوتاش، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در وزارت خارجه ترکیه است که به زبان عبری تسلط دارد و از دانشگاه عبری زبان در قدس اشغالی فارغ‫التحصیل شده است.

او همچنین از طرفداران قاطع سیاست‫های رجب طیب اردوغان، به شمار می‫رود و دیدگاهی به شدت طرفدارانه از فلسطین در مناقشات اسرائیل و فلسطین دارد.

ابتکار در ادامه افزود:  تصمیم ترکیه به نامزد کردن یکی از آینده‫دارترین دیپلمات‫های خود به عنوان سفیر در اسرائیل جالب توجه است، چون در حال حاضر روابط دوجانبه ترکیه و اسرائیل در پایین‫ترین سطح قرار دارد و چون این اقدام منعکس کننده سیاست دو مرحله‫ای اردوغان در قبال اسرائیل است، متوسل شدن به احساسات ضد اسرائیلی در داخل ترکیه و استفاده از تهدید بالقوه اسرائیل برای منافع ترکیه در خارج از کشور.

این روزنامه در ادامه نگاشته است : اردوغان در راستای تقویت پایگاه حزب عدالت و توسعه، روابط ترکیه و اسرائیل را با محکوم کردن توافق آبراهام، تعامل با حماس و انتقاد از اسرائیل در سازمان ملل به تنش کشاند. اما به رغم این رویکرد خصمانه، ترکیه خواستار تقویت و گسترش روابط تجاری خود را با اسرائیل و ممانعت از قرار گرفتن اسرائیل در مسیر جاه‫طلبی‫های ژئوپلیتیک خود است.

همچنین پایگاهی تحلیلی در مطلبی انتصاب سفیر احتمالی ترکیه در اسرائیل را مطابق با منافع ترکیه تلقی کرد و نوشت انتظار می رود در سال ۲۰۲۱ از تنش ها بین آنکارا و تل آویو کاسته شود.

این در حالی که اردوغان پیشتر برای محکوم کردن پایگاه حزب عدالت و توسعه، با محکوم کردن توافق آبراهام، تعامل با حماس و انتقاد از اسرائیل در سازمان ملل، تنش‫ها را با اسرائیل افزایش داده بود. اما اکنون با وجود این سخنان خصمانه، ترکیه می‫خواهد ضمن توسعه روابط اقتصادی مانع گام‫های تهاجمی اسرائیل و جاه‫طلبی‫های ژئوپلیتیکی آن شود

ترکیه و اسرائیل در جریان جنگ قره‌باغ در مقابل ارمنستان به جمهوری آذربایجان کمک کردند. جمهوری آذربایجان هم به آنکارا و اسرائیل پیشنهاد داد که برای بهبود روابط دو طرف میانجی‌گری کند.

حکومت ایران به شدت نگران گسترش روابط اسرائیل با کشورهای منطقه است، چرا که بهبود روابط امارات و اسرائیل و کشورهای منطقه از جمله ترکیه  از نظر امنیتی، نظامی و اقتصادی تهدیدی بالقوه برای ایران محسوب می ‌شود.