مقامات رژیم ایران: سه مبتلا به کرونای آفریقای جنوبی و پنج مبتلای مشکوک به کرونای هندی شناسایی شدند

مقام‌های حکومت ایران از شناسایی سه نفر مبتلا به گونه‌ “آفریقای جنوبی”‌ ویروس کرونا و همچنین شناسایی پنج تبعه هندی مشکوک به کرونای هندی در جنوب ایران خبر دادند.

سعید نمکی، وزیر بهداشت، امروز(سه‌شنبه ) گفته است: گزارشی از مشاهده سه مورد ابتلای به ویروس آفریقای جنوبی کرونا در یکی از استان‌های جنوب کشور را دریافت کرده است.

وی گفته است:  با وجود آگاهی از شیوع ویروس آفریقای جنوبی و برزیلی در کشورهای همسایه، «مکاتباتی برای منع ورود و خروج از کشورهای همسایه داشتیم که مسائل به خوبی دنبال نشد».

نمکی در ادامه هشدار داده «صدای پای ویروس جهش‌یافته هندی» شنیده شده است، این در حالی است که طی روزهای اخیر مقام‌های حوزه بهداشت گفته بودند امکان ورود این‌گونه ویروس به کشور وجود دارد.

هم‌زمان استانداری بوشهر هم از شناسایی پنج تبعه هندی مبتلا به کرونا خبر داده و گفته است:  این افراد در یکی از مراکز اقامتی استان شناسایی شدند که ابتلای آن‌ها به نوع جدید کرونا در دست بررسی است.

در همین راستا،  حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس هم روز گذشته در نامه‌ای به حسن روحانی هشدار داد: «در راستای ممانعت از ورود بیماری با سویه جهش یافته هندی مرزهای سه گانه کشور فورا مسدود و یا به نحوی کنترل شود تا از طریق مسافر یا بار، این انتقال مرگبار صورت نگیرد».

 

وی گفته است : دغدغه ورود سویه های جدید بیماری مرموز و خطرناک کرونا  و این بار از کشور هندوستان اثبات روحی و آرامش روانی جامعه را متاثر ساخته و می‌تواند گاهی مخربتر از خود بیماری تلقی شود.

پیشتر هم شماری از کارشناسان خواستار محدودیت جدی در سفرها و لغو سریع پروازهای هند شده بودند.

پیشتر رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت اعلام کرد به دلیل قیمت و کمبود کیت‌های آزمایشی خاص ویروس جهش‌یافته در هند، امکان تشخیص آن برای همه در ایران وجود نخواهد داشت.

شهریاری در ادامه گفته است : از آنجا که مقدار تاثیر واکسن‌ها بر جهش‌های بعدی و جهش اخیر و مخوفتر آن، باید در معرض پژوهش‌های دقیق علمی و آزمایشات مکرر بالینی قرار گیرد هیچ بعید نیست که به دلیل همین ناشناختگی و مقدمات زمان بر تهیه واکسن یا دارو، هر آن به نقطه آغاز مبارزه با کرونا، بازگشته و سالها در انتظار راه حل موثر بمانیم.

روز گذشته شمار مرگ نیز رکوردی تاره بجا گذاشت. طبق آمار رسمی ۴۹۶ نفر در شبانه‌روز گذشته جان ‌باختند که از ابتدای شیوع کرونا در ایران بی‌سابقه بوده است.