مقامات رژیم رفع توقیف سوپرنفتکش ایرانی در جبل الطارق را پیروزی خود و شکست آمریکا دانستند 

 

کوتاه مدتی پس از انتشار خبر رفع توقیف ای سوپرنفتکش حامل نفت ایران، یک مقام ارشد جبل الطارق اعلام کرد که ممکن است ناوگان دریایی ایالات متحده در دریای مدیترانه، از ادامه حرکت این نفتکش جلوگیری کند. سوپرتانکر رژیم ایران نام خود را به “آدریانِ دریا” تغییر داده و پرچم خود را هم عوض کرده، ولی این کار مانع آن نخواهد شد که ایالات متحده آن را متوقف نسازد.

از دیدگاه ایالات متحده، اگر نفت محموله این کشتی به مقصد سوریه بوده، نقض تحریم های اروپا محسوب می شود و اگر قرار بوده به مشتریان دیگری تحویل داده شود، نقض تحریم های آمریکایی به حساب می آید و در هر دو صورت، ایالات متحده به خود حق می دهد که جلوی ادامه حرکت آن را بگیرد.

یک وزیر کابینه حبل الطارق به نام “فابیان ریکاردو” Fabyan Ricardo به خبرنگاران گفت که سوپرنفتکش ایرانی خود را برای از سرگیری مسیر آماده می سازد، ولی ممکن است ایالات متحده سر راه آن را بگیرد. حکومت ایران حاضر نشده است بگوید که مقصد این نفت کجاست و هویت خریداران نفت چیست

حکومت اسلامی ایران رهاسازی نفتکش گریس وان توسط دولت جبل الطارق را یک پیروزی بزرگ برای خود و یک تودهنی قاطع نسبت به ایالات متحده تلقی کرده و ادعا می کند که در برابر این آزادی هیچ تعهدی نسپرده است و این در حالی که لحظاتی پس از آزادی این نفتکش اعلام شد که حکومت ایران نام آن را تغییر می دهد و پرچم آن را عوض می کند و تعهد داده است که نفت حمل شده در این نفتکش در اختیار هیچ عاملی که مورد تحریم بین المللی می باشد قرار نگیرد.

مقامات حکومت ایران از آن جهت این تصمیم بریتانیا را یک پیروزی دیپلماتیک برای خود می دانند که ساعاتی پیش از رهایی نفتکش، ایالات متحده رسما از یریتانیا خواسته بود که این نفتکش را همچنان در توقیف نگاه دارد.

علت توقیف نفتکش از جانب بریتانیا این گونه اعلام شده بود که حامل نفت برای پالایشگاه بانیاس در سوریه است، و این در حالی که طبق تصمیم کشورهای اروپایی، رژیم سوریه به علت جنایاتی که علیه ملت خود مرتکب شده، مورد تحریم نفتی قرار دارد.

ولی در تعهد نامه ای که سفارت ایران در لندن به مقامات وزارت خارجه بریتانیا تسلیم شد، چنین آمده است: «همانگونه که جمهوری اسلامی ایران قبل از این هم اعلام کرده است، مقصد سوپرتانکر گریس وان، نهاد تحت تحریم اتحادیه اروپا نبوده است و نخواهد بود».

علیرغم این نامه رسمی که به دو زبان فارسی و انگلیسی انتشار یافت، سفیر رژیم ایران در لندن ادعا می کند که هیچ تعهدی به دولت بریتانیا داده نشده است. او ادعا کرد که حتی اگر مقصد این نفتکش، سوریه بود، هنوز هم تخلفی از قوانین بین المللی صورت نگرفته بود.

دولت محلی جبل الطارق اعلام کرد که حکومت ایران در نامه رسمی خود تعهد کرده که اگر گریس وان آزاد شود، مقصد آن هیچ نهادی نخواهد بود که در فهرست تحریم های اتحادیه اروپا قرار دارد.

خود محمد جواد ظریف نیز در پیامی که شب گذشته (پنجشنبه) در توییتر انتشار داد تائید کرد که به بریتانیا تعهد سپرده شده که مقصد نفتکش، هیچ نهاد تحت تحریم اتحادیه اروپا نبوده و نخواهد بود.

با این همه، حکومت ایران توضیح نمی دهد که مقصد نفتکش کجا بوده و مشتری آن چه کشور یا سازمانی می باشد. در گزارش های تائید نشده پیشین گفته شده بود که حکومت قصد داشت در قلب دریای مدیترانه محموله این نفتکش را به یک یا چند نفتکش اروپایی منتقل سازد. ولی این اقدام نیز با تحریم های ایالات متحده مغایرت دارد و ممکن است با واکنشی آمریکایی نسبت به شرکت یا کشوری که دریافت کننده این نفت باشد روبرو گردد.

آگاهان ارزیابی می کنند که با رهاسازی گریس وان، رژیم ایران نیز نفتکش ربوده شده بریتانیایی را آزاد کند. بریتانیا گفته بود که هرگز به چنین معامله ای تن در نخواهد داد. ولی اکنون، مقامات جبل الطارق می گویند که با دریافت تعهد کتبی از رژیم ایران امکان ادامه توقیف نفتکش وجود نداشته است.

تا هنگام تدوین این خبر، از سرنوشت کشتی بریتانیایی در بندرعباس خبری انتشار نیافته است. ولی آگاهان خبری احتمال می دهند که آن نفتکش نیز در ساعات و یا روزهای آینده رها خواهد شد و به راه خود ادامه خواهد داد.

یک دیدگاه

  1. درود.
    نمیدانم آنچه من از اوضاع و اتفاقات اخیر برداشت و تحلیل میکنم درست است یا خیر ولی طبق شواهد، آمریکا دائما در حال سیاستگذاری برای تحریم و منزوی کردن رژیم ایران است اما کشورهایی همچون انگلستان با تصمیم گیریهای خلق الساعه و گاه به ظاهر ساده انگارانه، بدنبال توان بخشیدن و قدرت دادن به این رژیم فاسد هستند. مسائلی همچون همراهی نکردن ناوهای آمریکایی، توقیف و سپس آزادسازی نفتکش، مایوس کردن اروپا از تحریم ایران و… دقیقا رفتارهای دوگانه ی انگلستان است که متاسفانه در تریبون بزرگ خبرگزاری اش یعنی بی بی سی هم نمود پیدا میکند. آنچه واضح میتوانم استدلال کنم این است که شوربختانه انگلستان در حال نقش بازی کردن است و تمام تلاش خود را میکند که ماهیت جاسوس دوجانبه بودنش برملا نشود. امیدوارم من در اشتباه باشم.
    سربلند، اسرائیل مقدس.

Comments are closed.