مقامات رژیم می کوشند آسیب به آرامگاه استر و مردخای را ناچیز جلوه دهند، ولی وقوع آتش سوزی را تایید می کنند

در واکنش به اعتراض های گسترده در مورد توطئه به آتش کشیدن آرامگاه مقدس یهودیان در همدان، دادستان شهر اعلام کرد که قضیه را مورد پیگرد قرار داده، ولی هیچگونه اطلاعاتی در مورد هویت فرد مظنون در دست نیست. این ادعا در حالی مطرح می شود که دوربین های مدار بسته امنیتی اطراف مقبره استر و مردخای را رصد می کرده اند و بی تردید چهره فرد تبهکار و یا دست کم اندام او را ثبت کرده اند.

در عین حال، مقامات حکومت تاکید کرده اند که در جریان این توطئه هیچ آسیبی به داخل این آرامگاه باستانی وارد نیامده است.

این آرامگاه که محل زیارت یهودیان و مسلمانان و مردمان دیگر قرار دارد، به باور یهودیان، محل دفن استر شهبانوی ایران زمین در دوران باستان و مردخای پسر عموی او می باشد که در درباره سلطنتی خدمت می کرده است.

این مقام در فهرست میراث فرهنگی ایران قرار دارد و مدیرکل این نهاد نیز اعلام کرد که به بنای آرامگاه و داخل آن آسیبی نرسیده است.

شب گذشته با پایان روز مقدس شنبه که نهادهای اسرائیلی تعطیل است، وزارت خارجه اسرائیل بیانیه ای منتشر کرد و این اقدام تبهکارانه را محکوم دانست. پیش از آن، یک مقام ارشد آمریکایی و همچنین فدراسیون یهودیان ایرانی – آمریکایی در کالیفرنیا و فدراسیون یهودیان ایرانی در نیویورک بیانیه هایی در نکوهش این رفتار یهود ستیزانه انتشار داده بودند.

خبرگزاری دولتی ایرنا تایید کرده بود که توطئه برای به آتش کشیدن این مکان مقدس، همزمان با سالروز استقلال دوباره اسرائیل به تاریخ میلادی، یعنی پانزدهم ماه مه طراحی و اجرا شده بود.

با آن که مقامات حکومت ایران ادعا میکنند که به آرامگاه آسیبی نرسیده، خبرگزاری ایسنا در گزارش خود از وقوع آتش سوزی در این مکان مقدس خبر داده بود.

در مورد وقوع آتش سوری، مدیر کل میراث فرهنگی، علی مالمیر به خبرگزاری فارس گفته بود که آتش سوزی در ساختمان جانبی آرامگاه رخ داده و محدود بوده است. او گفت که موکت کف ساختمان جانبی سوخته و به سیم های برق آسیب رسیده است. او ادعا کرد که علت این آتش سوزی هنوز مشخص نیست و بررسی ادامه دارد.

علی مالمیر گفت که تعمیرات محل آسیب دیده در همین روزها آغاز خواهد شد و شامل عوض کردن موکت و سیم های برق و همچنین دیوارهای دودزده خواهد بود.

دادستان همدان نیز گفت که تحقیقات آغاز گردیده و پرونده ای گشوده شده، ولی هنوز در مراحل بسیار ابتدایی قرار دارد. او همچنین گفت که در دو روزه گذشته مقامات انتظامی نیز پیگیر قضیه بوده اند، ولی هنوز چیزی به دست نیاورده اند.

آگاهان در تهران می گویند که مقامات رژیم زیر فشار جناح تعصیب گرا و گروهی که خود را “بسیج دانشجویی” می نامد پشت سر این توطئه بوده و مقامات حکومت از ترس آن  ها می کوشند توطئه را کم اهمیت جلوه دهند و این در صورتی که همه جزئیات بیان شده از جانب خود مقامات حکومتی نیز ثابت می کند که هدف از به راه انداختن این آتش سوزی منهدم کردن یک مکان مقدس و باستانی بوده است.

منشه امیر در مصاحبه ای که روزنامه کیهان لندن با وی به عمل آورد، از جمله گفت که اوباش حکومت اسلامی می خواسته اند برای انتقام جویی از کوروش کبیر به این مکان مقدس که نماد همبستگی دو ملت است آسیب برسانند: