مقامات سیاسی و نظامی رژیم ایران در واکنش به قتل فخری زاده به تهدید پرداختند، ولی جدی گرفته نمی شود

خبر ترور محسن فخری زاده که از مقامات ارشد برنامه های هسته ای و موشکی رژیم ایران معرفی شد، در داخل ایران و کشورهای دیگر جهان بازتاب گسترده ای داشت و طبق معمول با سخنان تهدید آمیز سران حکومت روبرو شد و به ویژه مقامات نظامی و فرماندهان سپاه پاسداران، تهدید کردند که از دشمن به سختی انتقام خواهند گرفت.

ولی آگاهان سیاسی می گویند که این تهدیدها ممکن است کاملا توخالی باشد، زیرا شبیه آن پس از هلاکت قاسم سلیمانی در بغداد نیز علیه ایالات متحده شنیده شد. در تظاهرات عناصر تندرو رژیم که شب گذشته در برابر شورای امنیت ملی رژیم در تهران برگزار شد، شماری از شرکت کنندگان پرسیدند چگونه ممکن است که حکومت ماه ها پس از هلاکت قاسم سلیمانی، هنوز نتوانسته است ضربه ای به آمریکا وارد کند.

حکومت همچنین می کوشد با کشاندن این جریان به سازمان ملل، خود را مظلوم و دیگران را ظالم نشان دهد.

تقریبا همه فرماندهان ارشد نیروهای مسلح و وزیر دفاع و سرکردگان سپاه پاسداران انگشت اتهام را به سوی اسرائیل دراز کردند و با شیوه های مختلف وعده انتقام سخت دادند. همچنین همه روزنامه های ایران اکثرا اخبار و تفسیرهای خود را به این حادثه اختصاص دادند.

یکی از واکنش های شدیداللحن در این زمینه، سخنان امروز حسن روحانی بود که در عین حال که اسرائیل را مسئول این ترور دانست، و وعده انتقام سخت داد، ولی در عین حال توصیه کرد که رژیم ایران نباید به دام دشمنان خود بیفتد و به اقدامات مطالعه نشده دست بزند و مرتکب اشتباه شود.

محسن روحانی ادعا کرد که ترور محسن فخری زاده موجب کند گردیدن روند برنامه های اتمی رژیم نخواهد شد و این برنامه ها همچنان با شتاب بسیار ادامه خواهد یافت.

بنیامین نتانیاهو در افشاگری دو سال پیش، از جمله گفته بود که محسن فخری زاده زیر پوشش ریاست یک نهاد پژوهشی برای نوآوری های تکنولوژی، نقش هدایت برنامه های اتمی و موشکی رژیم را به عهده دارد. او گفته بود که مردم باید نام فخری زاده را به خاطر بسپارند، زیرا در آینده نیز مطرح خواهد بود.

برخی کارشناسان این سخنان را چنین تعبیر کرده اند که نخست وزیر اسرائیل به صراحت گفته بود که این فرد نیز نابود خواهد شد.

شماری از تحلیلگران برون مرزی، توانایی اطلاعاتی و حفاظتی رژیم را زیر سوال برده و پرسیدند چگونه ممکن است فردی که در لیست هلاکت اسرائیل قرار داشته، در ملاء عام کشته می شود و رژیم قادر به حفظ جان او نبوده است.

با این همه،ادعا کرد که محسن فخری زاده با امور اتمی و موشکی ارتباطی نداشته و تحت حفاظت سپاه پاسداران قرار نداشته، بلکه به پژوهش درباره برنامه های دفاعی در برابر حملات هسته ای و شیمیایی و میکروبی تحقیق میکرده است.