مقامات نظامی، امنیتی و سیاسی اسرائیل احتمال درگیری جنگی در سه جبهه سوریه، لبنان و غزه را بررسی می کنند

منابع آگاه نظامی به رادیو پیام اسرائیل گفتند که امیران ارتش و مقامات ارشد امنیتی و سیاسی کشور، به بررسی این احتمال پرداخته اند که به زودی اسرائیل باید در سه جبهه به طور هم زمان، با دشمنان خود رویارویی کند. سخن از احتمال یک درگیری جنگی در مرز با سوریه است که ممکن است با شورش اهالی غزه همزمان شود. این احتمال نیز به طور جدی بررسی می شود که اگر اسرائیل در جبهه سوریه، ناچار به یک رویارویی نظامی شود، حکومت ایران به حزب الله لبنان دستور خواهد داد به حملات گسترده نظامی علیه اسرائیل دست بزند.

رژیم ایران همیشه ادعا کرده که اسرائیل یک کشور بسیار آسیب پذیر است که عمق استراتژیک ندارد و به آسانی می توان موجودیت آن را به خطر انداخت.

امید رژیم ایران همیشه آن بوده و هست که با به راه انداختن جنگی که اسرائیل را از سه جبهه مورد حمله قرار دهد، می تواند این کشور را از پای درآورد.

پافشاری قاطعانه رهبران اسرائیل در مورد اخراج افراد مسلح سپاه پاسداران از سوریه، به همین جهت صورت می گیرد. هم اکنون حزب الله لبنان، در مرزهای شمالی اسرائیل، با داشتن حدود یکصد هزار موشک و راکت و خمپاره، یک خطر امنیتی شدید برای اسرائیل محسوب می شود و اگر رژیم ایران بتواند در خاک سوریه پایگاه هوایی برپا سازد و موشک های میان برد و دوربرد در آن جا نصب کند، یک خطر جدی برای امنیت اسرائیل محسوب خواهد شد.

آگاهان نظامی اسرائیل می گویند که در جبهه جنوب غربی نیز نباید  خطر از جانب حماس و دیگر سازمان های تروریستی را دست کم گرفت. با آنکه حماس دارای موشک های ایتدایی و فاقد هدف گیری دقیق است، ولی تردیدی نیست که این توانایی های خود را به تدریج بهبود خواهد بخشید و در آینده ممکن است یک خطر جدی محسوب شود.

وزیر دفاع اسرائیل هفته پیش فاش ساخت که حماس بودجه ای به مبلغ ۲۷۰ میلیون دلار برای تکمیل و پیشبرد برنامه های موشکی خود از حکومت اسلامی ایران دریافت کرده است.

مقامات امنیتی اسرائیل همچنین می گویند که حماس و دیگر سازمان های ترور در غزه، تلاش گسترده ای را برای تولید ریز پهپادها آغاز کرده اند که با کمک آن ها بتوانند به نقاط مرکزی اسرائیل برسند. هر ریز پهپاد ممکن است بتواند یک کیلوگرم یا بیشتر، مواد انفجاری حمل کند و اصابت آن به زمین ممکن است باعث انفجاری شود که آسیب جانی و زیان مالی وارد آورد.

اکنون مقامات ارشد اطلاعاتی، نظامی و سیاسی، در نشست های محرمانه، به بررسی جدی پرداخته اند تا میزان آمادگی اسرائیل برای اداره کردنِ جنگِ همزمان در سه جبهه را به خوبی ارزیابی کنند و برای رویارویی با احتمالات مختلف، برنامه های مشروحی ارائه دهند.

2 دیدگاه‌

  1. بهتر است که اسرائیل از هم اکنون حملات گاه و بیگاه خود به امکان مشکوک (بویژه پایگاههای ایرانی) در سوریه را دائمی کند؛ زیرا این اقدام توان روحی، مالی، تبلیغاتی و نظامی ایران و متحدانش را به شدت مستهلک خواهد نمود و موجب حساس شدن جامعه جهانی به حضور مخرب ایران در سوریه می شود تا در صورت گسترش این درگیریها نسبت با این حضور مخرب واکنش جهانی صورت گیرد.
    همچنین این حملات بی وقفه موجب زیر فشار قرار گرفتن دولتهای سوریه و روسیه برای پایان دادن به ماجراجوییهای ایران در سوریه خواهد گردید و از طرفی پیام روشنی به لبنان است تا برای در امان ماندن از پاسخ دردناک اسرائیل از هرگونه ماجراجویی پرهیز کند.
    غزه و موشکهای بی بخار حماس هیچوقت خطری برای اسرائیل نبوده و نیست؛ لذا بهتر است که اسرائیل در برابر آن صبوری بیشتری نشان دهد و به کشورهای اروپایی خوراک تبلیغاتی بر علیه خود ندهد.

  2. با بودن موشکهای با برد بلند درایران به درگیری جنگی در مورد جبهه چهارمی هم از داخل ایران آمادگی داشته باشید ، از آخوندها هیج. عملی بعید نیست. هر چه زود تَر بایستی نابود شوند.

Comments are closed.