مقامات نظامی آلمان: خرید پهپاد اسرائیلی، حافظ جان سربازان آلمانی است

مقامات امنیتی و نظامی آلمان از تصمیم دولت برای خرید صدها فروند پهپاد از اسرائیل ابراز خرسندی کرده و آن را یک گام مهم در راه تقویت امنیت آلمان دانستند.

در گزارش روز گذشته (پنجشنبه) گفته شده بود که صدها فروند پهپاد به بهای کلی یک میلیارد دلار به آلمان فروخته می شود که قصد دارد در جنگ افعانستان از آن استفاده کند. نخست وزیر اسرائیل در پیامی که برای خانم آنگلا مرکل صدراعظم آلمان فرستاد از این تصمیم او ابراز خرسندی کرد.

این واقعیت که یکی از پیشرفته ترین کشورهای غربی تکنولوژی اسرائیلی خریداری می کند و چنین مبلغ گزافی را بابت آن می پردازد، نشان می دهد که شیوه های فنی در اسرائیل تا چه حد پیشرفت کرده است.

در گزارش ها گفته شده که پهپادهای خریداری شده توسط آلمان، در اسرائیل میماند و از یک فرودگاه نظامی به سوی افغانستان فرستاده می شود و در آن جا به عملیات گردآوری اطلاعات جنگی خواهد پرداخت.

یکی از ویژگی های پهپاد اسرائیلی آن است که بسیار دور پرواز است و می تواند مدت مدیدی در هوا بماند و به انتقال اطلاعات نظامی بپردازد. اسرائیل تنها کشوری است که ارتش آلمان می تواند از آن جا پهپادهای اطلاعاتی به سوی افغانستان بفرستد.

برخی منابع اطلاعاتی می گویند که این گونه پهپادها بارها بر فراز تاسیسات اتمی و موشکی ایران نیز فرستاده شده، ولی مقامات نظامی در اسرائیل معمولا به این گونه گزارش ها واکنشی نشان نمی دهند.

سال گذشته حکومت ایران اعلام کرد که باقیمانده یک پهپاد جاسوسی را در نقطه ای از ایران شناسائی کرده و اعلام داشت که این پهپاد ساخت اسرائیل بوده است. این ادعا نیز بی جواب ماند زیرا احتمال دارد که پهپاد را کشوری فرستاده که آن را از اسرائیل خریداری کرده بود.

چندین کشور جهان و از جمله هند خریداران این گونه پهپاد اسرائیلی بوده اند.

پارلمان آلمان دو روز پیش (چهارشنبه) طرح خرید پهپادهای اسرائیلی را مورد تصویب قرار داد. این اقدام در اسرائیل با خشنودی بسیار روبرو شد، زیرا هزاران شغل تازه ایجاد می کند و موجب شکوفایی بیشتر اقتصاد کشور می شود.

دولت آلمان می گوید که خرید پهپادهای اسرائیلی یک امر موقتی است که در هشت سال آینده ادامه خواهد یافت – زیرا انتظار می رود که اتحادیه کشورهای اروپایی بتواند در سال ۲۰۲۵ پهپادهای پیشرفته ای تولید کند که با تکنولوژی اسرائیل قابل رقابت باشد.

شرکت هواپیما سازی ایرباس که متعلق به کشورهای اروپایی است و خرید پهپادها از اسرائیل را سرپرستی می کند، یک قرارداد فرعی به مبلغ دویست میلیون دلار با اسرائیل منعقد کرده است.

معاون پشتیبانی فنآوری صنایع دفاعی آلمان، در واکنش به خرید پهپادها از اسرائیل گفت که این اقدام به توانایی دفاعی کشورش می افزاید و امنیت بیشتری برای سربازان آلمانی در جبهه های خارجی ایجاد می کند. او به سربازان آلمانی که در افغانستان می جنگند، اشاره ای نکرد.