مقامات وزارت خارجه آمریکا: انتقال سفارتخانه به اورشلیم، در ظرف یک سال عملی است

مقامات وزارت خارجه ایالات متحده می گویند که انتقال سفارتخانه از تل آویو به اورشلیم، احتمال دارد که در ظرف یک سال آینده عملی شود. بنیامین نتانیاهو پریروز همین ارزیابی را ارائه داده و گفته بود که احتمال دارد سفارت آمریکا، تا یک سال دیگر در اورشلیم گشایش یابد. ولی پرزیدنت ترامپ فردای آن روز این ارزیابی را نادرست خواند و وزیر خارجه ایالات متحده نیز گفت که همه تدارکات مربوط به برپایی ساختمان سفارت و تامین مسکن برای کارمندان و امور دیگر ممکن است سه سال به درازا بکشد.

ولی برخی محافل نزدیک به وزارت خارجه ایالات متحده که نخواستند نامشان برده شود گفتند که در ظرف یک سال آینده سفیر آمریکا می تواند به اورشلیم نقل مکان کند و ساختمان کنسولگری ایالات متحده در اورشلیم به سفارتخانه مبدل شود و انتقال بفیه کارمندان و بخش های اداری به صورت تدریجی انجام گیرد.

فلسطینی ها نسبت به این روند خشم بسیار بیان داشته اند و کشورهای عضو جامعه عرب نیز با آن مخالفت ورزیده اند. ولی آگاهان می گویند که اعتراض های عربی چندان قوی نبوده و به ویژه عربستان سعودی لحن بسیار ملایمی در پیش گرفته است.

پرزیدنت ترامپ گفته بود که با اعلام اورشلیم به عنوان پایتخت جاودان و یکپارچه اسرائیل، عملا یک موضوع مورد اختلاف را از پیش پای اسرائیل و فلسطینی ها برداشته است.

برخی محافل آمریکایی می گویند که طبق طرح صلح آن کشور، فلسطینی ها می توانند محله یا شهرک ابودیس را که در حاشیه پیرامونی اورشلیم قرار دارد، پایتخت خود اعلام کنند. ولی رهبران فلسطینی این پیشنهاد را قاطعانه رد کرده اند.

با این همه مقامات وزارت خارجه ایالات متحده که نخواستند نامشان برده شود، به خبرنگاران گفتند که فلسطینی ها نباید از طرح صلح آمریکا (که هنوز جزئیات آن نهایی نشده است) ناخرسند و نگران باشند – زیرا از جزئیات آن بی اطلاع هستند.

محمود عباس گفته است که از این پس ایالات متحده شریک صلح نمی داند. ولی اسرائیل گفته است که هیچ کشوری جز ایالات متحده نمی تواند نقش میانجی ایفا کند.