مقام‌های ایالات متحده و  عراق کتائب‌ حز‌ب‌الله وابسته به حکومت ایران را مسئول حمله به عین‌الاسد می‌دانند

به گزارش نشریه پولیتیکو ،  مقام‌های عراق و آمریکا گروه شبه نظامی “کتائب حزب‌الله” وابسته به حکومت ایران را عامل  حمله چهارشنبه به پایگاه هوایی عین‌الاسد، مقر نیروهای نظامی ایالات متحده، می دانند.

در ادامه این گزارش به نقل از  دو مقام حوزه دفاعی که در جریان اطلاعات اولیه حمله به عین‌الاسد قرار دارند، امده است که  کتائب حزب‌الله یا گروهی وابسته به آن مسئول حمله بوده است. این در حالیست که بر اساس همین گزارش، بررسی‌ها در زمینه این حمله راکتی همچنان ادامه دارد.

این دو مقام  ارشد امریکایی و عراقی نخواستند که  نامشان منتشر شود.

پولیتیکو در ادامه نوشته یک سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا، که عملیات نظامی در خاورمیانه را رصد می‌کند، از اظهار نظر در این زمینه خودداری کرده است.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون، نیز دو روز پیش با انتشار بیانیه ای  در همین زمینه گفته بود: «ما در حال حاضر نمی‌توانیم مسئولیت حمله را به کسی نسبت دهیم و ارزیابی کاملی از میزان خسارت نداریم».

دو روز پیش  در حمله راکتی به پایگاه عین‌الاسد یک پیمانکار غیرنظامی نیروهای ائتلاف ضد داعش در اثر حمله قلبی جان خود را از دست داد.منابع امنیتی غربی در همین زمینه به خبرگزاری فرانسه گفته اند راکت‌هایی که به عین‌الاسد اصابت کرده، از نوع “آرش” متعلق به سپاه پاسداران  و ساخت حکومت  ایران است.

دولت آمریکا هنوز به صورت رسمی و عمومی تهران را در این زمینه مسئول اعلام نکرده است.

یادآور می شویم  که پیش از این حمله، جنگنده‌های آمریکا برخی مواضع نیروهای نظامی کتائب حزب‌الله و سایر نیروهای تحت حمایت ایران در شرق سوریه را بمباران کرده بودند.دستور انجام این حمله توسط جو بایدن،صادر شده بود.

پولیتیکو در ادامه  نوشته در حالی که گروه‌های شبه‌نظامی شیعه مستقر در عراق اغلب از تهران خط می‌گیرند، اما همیشه تحت کنترل مستقیم ایران نیستند.

از سویی اعترافات یک فرد بازداشت‌شده در ارتباط با حملات راکتی اخیر به فرودگاه اربیل عراق حاکی از نقش داشتن «کتائب سیدالشهدا» در آن بوده است. این گروه نیز مورد حمایت تهران قرار دارد.

همزمان در ایران روزنامه کیهان که زیر نظر نماینده علی خامنه‌ای،‌ منتشر می‌شود نیز  دفاع از این حملات از تشدید آن طی روزهای پیش رو خبر داده است.