مقام آمریکایی: روسیه آماده است به نگرانی های اسرائیل در مورد ماندن سپاه قدس در سوریه توجه نشان دهد

مقام آمریکایی: روسیه آمده است به نگرانی های اسرائیل در مورد ماندن سپاه قدس در سوریه توجه نشان دهد

کوتاه مدتی پیش از برگزاری همایش سه گانه اسرائیل، روسیه و ایالات متحده پیرامون آینده سوریه، یک مقام ارشد آمریکایی می گوید که دولت مسکو آماده است ابراز نگرانی های اسرائیل را در مورد احتمال استقرار نیروهای حکومت ایران در سوریه مورد توجه قرار دهد.

قرار است همایش سه گانه، بین روسای شورای های امنیت ملی اسرائیل و روسیه، و همچنین مشاور رئیس جمهوری ایالات متحده در امور امنیتی، دو هفته دیگر در اورشلیم برگزار شود و در آن آینده سوریه مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

در ظرف هشت سال جنگ خانگی در سوریه که حدود نیم میلیون نفر قربانی داشته، اسرائیل کوشیده است بی  طرفی خود را حفظ کند و همزمان، به دفاع قاطعیت از امنیت خاک خود و شهروندان خویش بپردازد.

در یک گزارش هفته پیش گفته شده بود که اسرائیل و ایالات متحده به دولت روسیه گفته اند که اگر برای اخراج سپاه قدس از سوریه تعهد بسپارد و به آن عمل کند، دولت های اورشلیم و واشنگتن حاضر خواهند بود ادامه حکومت بشار اسد را بپذیرند. ولی مقامات روسی این گزارش را نادرست خوانده و اعلام کرده اند که توافقی در این زمینه صورت نگرفته و روسیه قولی نداده است.

با این همه، یک مقام ارشد آمریکایی که نامش برده نشد، امروز (چهارشنبه) گفت که هدف از برگزاری همایش سه گانه اسرائیل، روسیه و ایالات متحده در اورشلیم، بررسی این امر است که چگونه می توان از فتنه گری های رژیم ایران در سوریه رهایی یافت.

مقام آمریکایی که در واشنگتن با شماری از خبرنگاران سخن می گفت، از جمله ارزیابی کرد که “روسیه، امروز بسیار بیشتر در مقایسه با گذشته، آماده است برای بحث در زمینه لزوم اخراج نیروهای ایرانی از سوریه بحث و بررسی بپردازد”.

مقام آمریکایی گفت که در همایش اورشلیم، تلاش خواهد شد به روسیه فهمانده شود که رژیم ایران هیچ نقش مثبتی در رویدادهای آینده سوریه بازی نمی کند و ماندنش در آن سرزمین، به مفهوم ادامه هرج و مرج و درگیری خواهد بود.

رسانه های خبری حکومت اسلامی ایران در روزهای اخیر نوشته بودند که نهادهایی که آن ها را “مقاومت” می نامند، از هم اکنون جبهه جنگی سومی را علیه اسرائیل، این بار از خاک سوریه گشوده اند. اشاره رسانه ها به گزارش پرتاب دو موشک از سوریه به سوی خاک اسرائیل در آغاز هفته جاری بود که یک موشک در داخل خاک سوریه سقوط کرد و موشک دوم به کوه حرمون اصابت کرد و آسیبی به دنبال نداشت. اسرائیل در پاسخ به این تعرض، به یک حمله هوایی دست زد که در جریان آن چند انبار اسلحه متعلق به سپاه قدس و حزب الله لبنان در حوالی فرودگاه دمشق نابود شد.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران نوشته بود که شلیک این دو موشک، نشان گشودن جبهه جنگی تازه ای علیه اسرائیل، این بار از خاک سوریه است.

نخست وزیر اسرائیل بارها گفته است که دولت اورشلیم این آرزوی حکومت ایران را ناکام خواهد گذاشت.

یک دیدگاه

  1. سپاه قدس،
    شمشیر شیعه گری = خدا شدن دکانداران عمامه دار است
    روسیه و آمریکا و اروپا و ترکیه و قطر و غیره نمی شناسد، این عفونت و هر عفونت ایدیولوژیک دیگر هر کجا را آلوده کند، ثروت و قدرت در انحصار جیب عمامه دار سازنده آن ایدئولوژی قرار می گیرد

Comments are closed.