مقام آمریکایی: وزیر خارجه آمریکا در دیدار با نخست وزیر لبنان، هشدار اسرائیل درباره حزب الله را به او ابلاغ کرده است

منابع خبری می‌گویند که حزب الله همچنان به تلاش خود برای احداث یک کارخانه بزرگ موشک سازی در لبنان ادامه می‌دهد و اسرائیل این نگرانی خود را از طریق مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده به دولت بیروت منتقل کرده و هشدار داده است که اگر برای جلوگیری از احداث کارخانه اقدامات لازم به عمل نیاید، اسرائیل برای تامین امنیت خود به راههای لازم متوسل خواهد شد و آنها را به اجرا خواهد گذاشت که ممکن است به لبنان آسیب و زیان‌های مالی جدی و نیز آسیب‌های دیگر وارد سازد.

منابع خبری گفته‌اند که اسرائیل هشدار خود را توسط آقای مایک پمپئو وزیر امور خارجه ایالات متحده منتقل کرده است.

وی پیش از این که از لبنان دیدار کند از اسرائیل خواسته بود که نیازها و اظهارنظرها و نظرات خود را کتباً به اطلاع وی برساند که بتواند با دولت لبنان و نخست وزیر آن کشور در میان بگذارد.

دیدار مایک پمپئو از بیروت حدود دو هفته پیش انجام گرفت و شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل گزارش داد که همه خواسته‌ها و هشدارهای دولت اسرائیل را به آگاهی نخست وزیر لبنان آقای سعد حریری رسانده است.

مسئله احداث کارخانه موشک های نقطه زن در بیروت چند ماه پیش توسط آقای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در یک سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد افشا شد.

اما دولت لبنان آن را تکذیب کرد و ادعا کرد که در اطراف بیروت چنین کارخانه‌ای وجود ندارد.

سخن از کارگاه‌هایی است که در آن می‌توان موشک‌های قدیمی ساخت حکومت ایران را که به لبنان قاچاق شده، با اضافه کردن دستگاه‌هایی به موشک های نقطه‌زن مبدل کرد که در صورت موفقیت حزب‌الله در انجام این نقشه، امنیت اسرائیل به شدت به خطر خواهد افتاد.

حزب‌الله لبنان وسرکرده آن حسن نصرالله، بارها تهدید کرده‌اند که اگر  جنگ تازه‌ای بین آنها و اسرائیل صورت گیرد، آنها هدف های حیاتی اسرائیل مانند کوره اتمی دیمونا و انبارهای آمونیاک در شهر حیفا را مورد حمله قرار خواهند داد.

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود به شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل گفت که آقای مایک پمپئو این هشدار اسرائیل را به دولت لبنان منتقل کرده و تاکید کرده که آن دولت اگر اقدامات لازم را برای جلوگیری از اجرای این نقشه انجام ندهد، امنیت و مصالح ملی لبنان سخت به خطر خواهد افتاد.

مقام آمریکایی که نخواست نامش فاش شود تأکید کرد که تمام اطلاعاتی که از اسرائیل دریافت شده و در آن فعالیت‌های غیرقانونی و نامشروع و فتنه انگیزانه حزب الله لبنان در آن کشور بیان گردیده، به آگاهی دولت سعد حریری رسیده است.