مقام ارشد پالایش و پخش فرآورده های نفتی: ایران به زودی ناچار به ازسرگیری واردات بنزین خواهد شد

یک مقام ارشد صنایع نفت حکومت ایران فاش ساخت که رژیم قادر نیست سوخت مورد نیاز خودروها را تامین کند و آلوده بودن بنزین در ایران، موجب نگرانی و به خطر انداختن سلامت مردم است و بنابراین ایران به زودی ناچار خواهد شد بخش بیشتری از بنزین مورد نیاز را را کشورهای خارجی وارد کند.

محمدرضا موسوی‌خواه قائم مقام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران در جریان نشت کاهش آلودگی هوای کلانشهرها،  با ابراز نگرانی از میزان مصرف سوخت بالادر ایران گفت:  در صورت ادامه روند مصرف بنزین و گازوییل در حال حاضر، این کشور تا دو سال آینده به وارد کننده سوخت بدل خواهد شد.

محمد رضا موسوی خواه افزود:  با بالا رفتن “سن فرسودگی خودروها ” مصرف روزانه گازوییل در این کشور از ٧٧ میلیون لیتر در سال گذشته به ٨۵ میلیون لیتر در سال جاری رسیده است که اگر به همین روند پیش رویم تا دو سال آینده وارد کننده سوخت خواهیم شد.

وی گفت : بهتر است تمرکز را بر روی CNG  بگذاریم که البته در این راستا  با همکاری وزارت صنعت تفاهم نامه‌ای در دست تهیه داریم که بر اساس آن بتوانیم ١٠٠ هزار تریلی را دوگانه سوز کنیم، همچنین آماده تعویض ١٨ هزار دستگاه اتوبوس و ٢۴٠ هزار دستگاه تاکسی فرسوده با ماشین ها جدید هستیم.

هم چنین سایت خبری برترین ها ، در ارتباط با بالا رفتن  غلظت  شدید گوگرد در بنزین های تولید ایران نوشته است :  آزمایشات در تهران نشان می دهد که غلظت گوگرد در کلیه نمونه‌های بنزین، شامل بنزین معمولی و سوپر سه برابر حد مجاز است.که بنابر یافته‌های پزشکی، این آلودگی تا آنجا خطرناک است که سیستم DNA را مختل کرده و از رشد گلبول های سفید خصوصا لنفوسیت‌ها جلوگیری می‌کند و به توان دفاعی بدن در برابر بیماری ها آسیب می زند.

این سایت خبری گفته که  بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نتایج آنالیز محتوای گوگرد موجود در نمونه‌برداری‌های صورت گرفته از سوخت بنزین در تهران نشان می‌دهد که غلظت گوگرد در کلیه نمونه‌ها – شامل بنزین معمولی و سوپر – فراتر از حد مجاز قرار دارد و میانگین آن در سوخت بنزین طی بهار و تابستان به ترتیب ۱۹۰ و ۱۶۶ بخش‌ بر میلیون بود که از حد مجاز یورو ۴ فراتر بوده؛ البته در فصل تابستان اندکی کاهش در نتایج مشاهده می‌شود.

مسعود تجریشی، معاون سازمان حفاظت محیط زیست از غلظت بالای گوگرد توزیعی در تهران طی شهریور ماه انتقاد کرد و گفته است : اندازه‌گیری‌های ماه جاری میلادی  نشان می‌دهد که تقریبا غلظت بنزین گوگرد در این ماه تقریبا در هیچ یک از جایگاه‌های مورد بررسی زیر  ۵۰ppm نبود و غلطت‌های بالا و اعداد سه رقمی در جایگاه‌های توزیع دیده شده است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر به فصل پاییز و آلودگی هوا نزدیک می‌شویم بنابراین شرکت پخش فرآورده‌های نفتی باید این موضوع را مد نظر داشته باشد.