مقام اسرائیلی: نشست شش جانبه در اسرائیل پیامی روشن برای رژیم ایران دارد

در حالی که اسرائیل آماده است تا امروز و فردا(دوشنبه)نشست شش جانبه ای با شرکت چهار وزیر خارجه کشورهای عرب و ایالات متحده را برگزار کند و آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا برای شرکت در نشست شش جانبه وزیران خارجه چهار کشور عربی به همراه همتایان اسرائیلی و آمریکایی‌شان وارد اسرائیل شده، یک مقام اسرائیلی گفت: برگزاری این نشست، صرف‌نظر از نتیجه، پیامی روشن برای رژیم ایران دارد.

این مقام اسرائیلی که نامش فاش نشده این اظهارات را به روزنامه هاآرتص گفت.

رادیوی ملی اسرائیل هم از قول یک مقام اسرائیل اعلام کرد هدف اصلی این نشست تشکیل جبهه‌ای واحد علیه ایران است.

نشست وزیران خارجه شش کشور اسرائیل، آمریکا، مراکش، مصر، امارات متحده عربی و بحرین عصر یکشنبه و صبح دوشنبه در اسرائیل برگزار می‌شود و آگاهان ارزیابی می کنند که این نشست از آن چنان اهمیتی برخوردار است که وزیر خارجه ایالات متحده در آن شرکت می کند.

موضوع توافق احتمالی غرب با ایران و همچنین جنگ اوکراین که موجب بحران در بازار جهانی انرژی شده از محورهای اصلی گفت‌وگوهای شش وزیر خارجه خواهد بود.

این نخستین بار است که کنفرانسی با حضور وزیران خارجه چهار کشور عربی در اسرائیل برگزار می‌شود.

به نوشته هاآرتص، ایده اولیه چنین نشستی در سفر ۹ ماه پیش وزیر خارجه اسرائیل به امارات مطرح، و یک هفته پیش، در جریان سفر نخست‌وزیر اسرائیل به قاهره نهایی شد.

قرار است ظهر یکشنبه، در پایان نشست، کنفرانسی مطبوعاتی برگزار شود.

در آستانه برگزاری این نشست، آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا شامگاه شنبه وارد اسرائیل شد و قرار است تا ظهر روز یکشنبه وزیران خارجه دیگر نیز وارد اسرائیل شوند.

پیشتر رهبران مصر، اسرائیل و امارات در نشستی سه‌جانبه در شرم‌الشیخ درباره «تحولات جهانی» گفت‌وگو کردند و رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که توافق احتمالی با ایران و خروج احتمالی سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی از محورهای این نشست بود.

روز گذشته آقای منشه امیر در گفتگوی رسانه ای با بی بی سی فارسی در این باره ارزیابی نمود که ه وقایعی که در اوکراین و روسیه رخ داده و در جریان است درس عبرت بزرگی را به کشورهای خاورمیانه از جمله اسراییل داد آن هم اینکه دیگر نمی شود به ایالات متحده و اروپا اعتماد کرد و همین امر کشورهای منطقه را بر آن داشته که اتحاد خود را هرچه مستحکم تر کرده و نیروی متحد خود را شکل دهند.

آقای امیر تاکید کرد که اسراییل هیچ گاه به ایالات متحده تکیه نداشته است.

وی همچنین درباره اهمیت تشکیل نیروی ناتو خاورمیانه ای گفت که شرکت وزیر خارجه ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی در این نشست نشان از اهمیت آن دارد.