مقام اسراییلی:مذاکرات با رژیم ایران و برجام مرده است

روزنامه تایمز اسرائیل گزارش داد یک مقام ارشد این کشور که با یائیر لاپید به آلمان رفته بود، گفته است:‌ «بیشتر اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها می‌گویند برجامی وجود نخواهد داشت.»

او که نخواست نامش علنی شود، مذاکرات فعلی را «مرده» خواند و افزود: «اکنون هیچ مذاکره‌ای با ایران وجود ندارد.»

او همچنین اشاره کرد اسرائیل در خلال گفتگو‌ها مدارکی ارائه داده که نشان می‌دهد تهران در جریان مذاکرات صادق نبوده است.

«ما اطلاعاتی به اروپایی ها دادیم که ثابت کرد ایرانی ها در حالی که مذاکرات هنوز ادامه دارد دروغ می گویند.»

لاپید نیز در سفر به آلمان گفت اطلاعاتی «حساس و مرتبط» با برنامه هسته‌ای جمهوری‌اسلامی به اولاف شولتس، صدراعظم این کشور، ارائه کرده است.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در دیدار با یائیر لاپید، نخست وزیر اسرائیل، اعلام کرد که «کشورش با اسرائیل در خصوص اینکه ایران نباید مجهز به سلاح هسته ای شود»، هم نظر است.

وی در این دیدار گفت که «جواب ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا در خصوص احیای برجام» مثبت نبوده است.

یاییر لاپید در این دیدار گفت که اسرائیل و آلمان قرارداد همکاری استراتژیک دارند و یک بخش از این همکاری ها مقابله و جلوگیری از اتمی شدن رژیم ایران است.

لاپید گفت که وقت آن رسیده که از مذاکرات برجام عبور کرد چرا که این مذاکرات به هدف آنها برای جلوگیری از دستیابی رژیم ایران به بمب اتم نمی رسد.

روز گذشته رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار داد که حتی اگر ایران و قدرت‌های جهانی آخرین موانع را برای احیای توافق هسته‌ای رفع کنند، مدت زمانی که بازرسان آژانس برای راستی‌آزمایی فعالیت‌های اتمی ایران نیاز دارند، افزایش یافته است.

گروسی روز دوشنبه در یک نشست خبری در وین درباره میزان نظارت کنونی آژانس بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: «خلاء اطلاعاتی ما بیشتر و شرایط سخت‌تر شده است. ایران باید شفاف عمل کند و دسترسی‌های لازم و کامل برای نظارت را به ما بدهد.»

به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه برای بحث درباره بن‌بست موجود در زمینه پرونده تحقیقات از فعالیت‌های اتمی ایران، تشکیل جلسه داد.

 

پیشتر، آلمان، فرانسه و بریتانیا در بیانیه‌ای اعلام کرده بودند درباره صداقت ایران برای تلاش برای دستیابی به توافق هسته‌ای «تردید جدی» وجود دارد.