مقام امنیتی که دیپلمات های اسرائیلی را از تهران نجات داد، در سن ۸۷ سالگی درگذشت

منخم (ناخیک) ناوُت معاون سرویس امنیت خارجی اس اسرائیل که دیپلمات ها را از حکومت اسلامی ایران نجات داد

یک مقام ارشد اطلاعاتی اسرائیل که شهروندان اسرائیلی را هنگام تسلط خمینی بر ایران از آن کشور نجات داده بود، در سن ۸۷ سالگی درگذشت. او ناخیک ناوُت نام داشت که از سن چهارده سالگی به سازمان نظامی زیرزمینی یهودیان به نام “هگانا” در سرزمین اسرائیل پیوست. “هگانا سازمان چریکی رزمندگان یهودی، برای بیرون راندن حکومت قیم انگلیس از سرزمین پدری آنان بود.

ناوُت در روزهای سرنوشت ساز پائیز چهل سال پیش، در همان ایامی که طرفداران خمینی بر ایران مسلط گردیدند و ساختمان نمایندگی سیاسی اسرائیل در تهران را به اشغال خود درآوردند، ماموریت یافت که شهروندان اسرائیلی و به ویژه دیپلمات ها و ماموران دولتی اسرائیل را که در ایران گیر کرده بودند از آن کشور نجات دهد و سالم به اسرائیل باز گرداند.

در روز انقلاب، هنوز ده ها تن اسرائیلی در تهران و شهرهای دیگر حضور داشتند و بیم آن می رفت که اگر شناسایی شوند، بازداشت گردیده و مورد آزار و حتی اعدام قرار گیرند.

ناوُت با طراحی دقیق نقشه های لازم و برخورداری از ابراز آمادگی سفارت ایالات متحده در تهران، توانست همه شهروندان و دیپلمات های اسرائیلی را سالم از ایران خارج کند و به خاطر این مهارت و دستاورد خود، بارها مورد تمجید قرار گرفت.

ناوُت در آن هنگام معاون موساد، یعنی سرویس امنیت خارجی اسرائیل بود. وی سالیان مدید در امور امنیتی و نظامی خدمت می کرد و در سال های جوانی خود، محافظ بسیاری از سران اسرائیل بود.

یک دیدگاه

Comments are closed.