مقام امور نفت در ایران: «بسیاری از مواد توافق ۲۵ ساله به سود چین، و به زیان منافع ایران است»

نشریه بریتانیایی پترولیوم اکونومیست به‌ نقل از یک منبع نزدیک به شرکت نفت ایران که نامش را نبرد نوشت: همکاری ۲۵ ساله ایران و چین کاملا محرمانه است و مفادی که در آن آمده که بیشتر به سود چین است و منافع ایران را پایمال می سازد . رژیم ایران تا کنون هیچ یک از مواد این توافق را ، با این استدلال که “هنوز نهایی نشده” منتشر نساخته است.

این منبع ایرانی به پترولیوم اکونومیست گفته است که  در سفر ماه اوت ظریف به چین و دیدارش با وانگ ییُ وزیر خارجه چین، او براساس توافقی که در سال ۲۰۱۶ به نام «مشارکت جامع استراتژیک چین و ایران» امضا شده بود، متنی گسترش‌یافته به وزیر خارجه چین ارائه داده که بندهای غیرعلنی شامل تخفیف و امتیازهای بسیار به چین در زمینه سرمایه‌گذاری نفت و گاز ایران به آن افزوده شده بود.

او در ادامه افزوده است: این امتیازات محرمانه عبارت‌اند از:سرمایه‌گذاری ۲۸۰ میلیارد دلاری چین برای توسعه بخش‌های نفت، گاز و پتروشیمی ایران، سرمایه‌گذاری ۱۲۰ میلیارد دلاری و برای ارتقاء زیرساخت‌های حمل و نقل و زیرساخت‌های تولیدی ایران

تخفیف‌های کلان برای خرید نفت، در اختیار قرار دادن امتیاز توسعه میدان‌های نفتی ایران به شرکت‌های چینی، استقرار پنج هزار پرسنل امنیتی چین در ایران برای محافظت از پروژه‌ها،  و پرداخت‌های صادرات نفت از ایران بر اساس ارزی به جز دلار. دو سوم نقد. یک سوم به شکل کالا و خدمات با این امید  که ایران در آینده مرکز کارخانه‌های چینی در خاورمیانه شود.

او گفته است: از تسلیحات نظامی که قرار است ایران از چین خریداری کند، تاکنون اطلاع موثقی منتشر نشده. با این‌حال انتظار می‌رود که با تکیه بر این قرارداد که به معنای واگذاری میدان‌های نفتی ایران به چین و تولید داخلی به آن کشور است، ایران از حمایت چین در شورای امنیت سازمان ملل بر ضد طرح تمدید تسلیحاتی ایران بر اساس پیش‌نویس طرح آمریکا برخوردار شود.

آن که مقامات حکومت تاکید می کنند که هنوز مفاد توافق ایران و چین نهایی نشده و قاطعانه ادعا می کنند که کیش و قشم به چین واگذار نخواهد شد، اما ایرانیان نگران هستند که بهره برداری از این دو جزیره به مدت ۲۵ سال، یکی از خواسته های دولت چین باشد که در واقع موجب تسلط چینی ها بر این دو جزیره خواهد شد.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه حکومت  ایران و سخنگوی آن وزارتخانه نیز پیشتر چندین  بار این شایعات را “نادرست” خوانده و انتشار آن را به “ضد انقلاب” نسبت داده اند.

شماری از ایرانیان مخالف قرارداد ۲۵ ساله حکومت ایران با چین می گویند که رژیم، با دروغ پردازی و پنهانکاری، حق ماهیگیری در دریای عمان را که در سواحل جنوبی سیستان و بلوچستان قرار دارد، به چینی ها واگذار کرد و این واقعیت را برای مدت مدیدی از آگاهی مردم دور نگاه داشت و اکنون ممکن است با این قرارداد خیانت، در مورد آن دو جزیره مهم ایرانی نیز تکرار شود.

کیش مهمترین جزیره گردشگری ایران محسوب می شود و شمار زیادی هتل های مجلل در آن جا برپا شده و می تواند یکی از نقاط مورد توجه چینی ها برای افزایش سرمایه گذاری باشد. به علت طولانی بودن دوران کرما در این جزیره و کمبود باران و کوتاه بودن زمستان، هتل های این جزیره هر سال پذیرای صدها هزار میهمان از داخل ایران و امیرنشین های عرب جنوب خلیج فارس می باشند.

ایرانیان بیم دارند که سرمایه گذاری چین در این جزیره، موجب تسلط آنان شود.

ابراز نگرانی شده که حکومت ممکن است همه بنادر جنوبی ایران را نیز در اختیار چین بگذارد. اکثر این بنادر قدیمی است و امکانات تخلیه و بارگیری محدودی دارد و باید به صورت مدرن در آید و کشتی های بیشتری را پذیرا باشد.

با این قرارداد چین در صدد بر می آید که جزیره قشم را به  پایگاه استقرار خود تبدیل کند ، با این بهانه که می خواهد از منافع اقتصادی خود حفاظت کند.و این دقیقا همان کاری است که در برخی از کشورهای آفریقایی کرده است.

مقامات ارشد دولت آمریکا نیز نسبت به این کار توسعه طلبانه چین هشدار داده اند .دولت اسرائیل نیز  ابراز نگرانی کرد  که این کار می تواند توازن نظامی در منطقه را بر هم زند.

چین در ساخت و مدیریت بنادر تجربه مهمی دارد و حتی اسرائیل نیز احداث یک بنادر تازه در کار بندر حیفا در شمال کشور را قصد دارد به کمپانی های چینی واگذار کند. ولی از آن جا که دولت آمریکا نسبت با احتمال جاسوسی نظامی چین در این بندر نگران است اسرائیل را زیر فشار گذاشته که این قرارداد را باطل کند.