مقام ایرانی: «واگذاری مدیریت بندر لاذقیه سوریه به ایران اجرایی می‌شود»

لاذقیه یکی از مهم‌ترین بنادر سوریه است که در کنار دریای مدیترانه واقع شده است

حسن دانایی‌فر دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی ایران در نشست سه‌جانبه همکاری‌های حمل و نقل رژیم ایران ، عراق و سوریه گفت: سال گذشته هنگام سفر بشار اسد به تهران توافق نهایی بر سر اداره بندر لاذقیه اعلام شد و امسال  مدیریت این بندر به تهران داده شده است .

لاذقیه یکی از مهم‌ترین بنادر سوریه است که در کنار دریای مدیترانه واقع شده است .دانایی فر  درباره این که “مدیریت” ایران شامل چه بخش‌ها و فعالیت‌هایی در بندر لاذقیه را شامل می شود و اینکه چه نوع کالای مبادلاتی   صورت می پذیرد توضیح بیشتری نداده است .

ارتباط جاده‌ای و ریلی با بندرلاذقیه در کناره دریای مدیترانه برای حکومت ایران  اهمیت زیادی دارد. چرا که از طریق مدیترانه مسیر ارتباطی با شمال آفریقا، جنوب اروپا و بخش بزرگی از خاورمیانه بسیار کوتاه‌تر و اقتصادی‌تر خواهد بود.و با اجرایی شدن آن به راحتی می تواند با این کشورها ارتباطات ترانزیتی داشته باشد.

دانایی‌فر گفته است: «این خط مسیر نزدیک و بسیار ارزانی برای توسعه روابط اقتصادی در کل منطقه خواهد بود. موضوع تبادل کالا از مدیترانه به سواحل جنوبی روسیه و انتقال کالاهای مورد نیاز روسیه هم در این باره مدنظر است».

پاسدار محمد باقری، رئیس ستاد نیرو‌های مسلح حکومت پیشتر در اجلاسیه سه جانبه‌ای که با همتایان عراقی و سوری خود به دمشق رفته بود گفته بود که اتصال راه های ارتباطی حکومت  ایران به بندر لاذقیه از مسیر جاده‌ای و ریلی بزودی رخ خواهد داد.

پروژه اتصال خطوط ریلی حکومت ایران و عراق گرچه نیازمند کشیدن خطوط راه‌آهن در مسیری نسبتا کوتاه است اما پروژه‌ای پرهزینه و کلان محسوب می‌شود.

روسیه که در کنار ایران مهم‌ترین حامی رژیم بشار اسد در مقابله با مخالفان است در ماه آوریل قراردادی برای اجاره ۴۹ ساله بندر طرطوس با دمشق امضاء کرد. روسیه در منطقه حمیمیم در استان لاذقیه پایگاه نظامی و در بندر طرطوس پایگاه دریایی و هوایی دارد.

شبکه “العربیه”، ۳ ماه پیش نوشته بود که  حکومت ایران بندر لاذقیه را در دست گرفته و بزودی  “به طور عملی” آن را مدیریت خواهد کرد.

2 دیدگاه‌

  1. پس چرا اداره بندر بهشتی و چابهار را به هندی ها واگذار کردند ؟ اینها اگر عرضه بهره‌برداری از بنادر را دارند پس چرا بندر بهشتی و چابهار را اداره نکردند و به هندوستان واگذار کردند ؟ ایران تنها به خاطر دخالت در منطقه و به دروغ به اسم تجارت و پیشرفت اقتصادی در منطقه وارد شده است . یک ریال از سود واگذاری بندر لاذقیه به مردم ایران و آبادی ایران نمیرسد و این بندر تنها پایگاهی خواهد شد برای قاچاق سپاه مزدوران و رژیم ولایت وقیح و فرستادن اسلحه به حزب الله و غزه و شاید هم به خیال خودشان میخواهند به اسرائیل حمله کنند .

Comments are closed.